UDRUGA ZA PREVENCIJU PREKOMJERNE TEŽINE
ASSOCIATION FOR OVERWEIGHT PREVENTION
Osnovana je u listopadu 2002. godine.
Naša je želja potaknuti svaku osobu na preuzimanje odgovornosti za vlastito zdravlje, jer se samo znanjem o ispravnom načinu življenja, pravilnom prehranom i fizičkom aktivnošću, može raditi na osobnoj prevenciji.
Prehrana
Imate li zdrav odnos s hranom?
- Detalji
- Objavljeno Četvrtak, 28 Lipanj 2018 14:16
- Napisao/la Mirela Vidovic
- Hitovi: 2940
Objavljeno: fitness.com.hr/21.04.18
Koja je prva asocijacija koja vam pada na pamet kad čujete riječ - dijeta? Mnogi će u odgovoru na ovo pitanje navesti restrikcije, gladovanje, uskraćivanje i sl. Nijedna od ovih asocijacija nije niti ugodna, niti nešto što bismo si željeli priuštiti, zar ne?
Redukcija težne - prvi koraci za zaposlene osobe
- Detalji
- Objavljeno Srijeda, 27 Lipanj 2018 08:18
- Napisao/la Mirela Vidovic
- Hitovi: 2987
Svi znamo da redukcija težine nije lagan i brz postupak i samim time se teško odlučimo ga započeti. Kad jednom i krenemo, često se nađu isprike i razlozi za prekid.
U nastavku možete pročitati nekoliko savjeta tj. koji su prvi jednostavni koraci koje možete poduzeti da biste počeli reducirati svoju težinu.
Put za razumijevanje paradoksa antioksidansa (2)
- Detalji
- Objavljeno Ponedjeljak, 21 Listopad 2013 15:12
- Napisao/la Mirela Vidovic
- Hitovi: 5538
Prof.dr.sc Neven Žarković, dr.med.
Voditelj Laboratorija za oksidacijski stres, Institut Ruđer Bošković, Zagreb
Sažetak predavanja u Udruzi 10.10.2013. godine
Jedna od definicija oksidacijskog stresa je da se pod tim pojmom podrazumijeva stanje prekomjernog stvaranja slobodnih radikala kisika čije štetne učinke ne mogu spriječiti antioksidansi. Budući da je pojava oksidacijskog stresa bitna sastavnica različitih bolesti, tom se definicijom antioksidansi interpretiraju kao potencijalno ljekovite tvari, pogotovo ukoliko je njihovo djelovanje preventivno.
Čišćenje organizma ili detoksikacija
- Detalji
- Objavljeno Petak, 31 Siječanj 2014 15:37
- Napisao/la Mirela Vidovic
- Hitovi: 6566
Pripremila i sudjelovala u Emisiji Dobro jutro Hrvatska (15.1.2014.), Sonja Njunjić
Što je to?
Znanstveno je dokazano da se stoljećima naglašava važnost čišćenja organizma. To nije izmišljotina suvremenog doba. To je oslobađanje tijela od toksina i umora za postizanje puno više energije. Upravo neuravnotežena prehrana je jedan od faktora koji utječu na onečišćenje ili toksikaciju organizma. Uz neuravnoteženu prehranu, čimbenici su također stres, nedostatak odmora, zrak i okolina (klimatski uvjeti) i nedostatak fizičke aktivnosti. Sam boravak u zatvorenim prostorijama, radna okruženja prepuna tehničke opreme, dovode do stvaranja velike količina toksina u tijelu. Da bi se tijelo aktiviralo u ispravnom korištenju hrane, tjelovježbe i postiglo pozitivne promjene uma, tijela i duha, mora se primijeniti detoksikacija ili čišćenje organizma najmanje četiri puta mjesečno, ili tri do sedam dana u kontinuitetu nakon velikih izlaganja prejedanju, alkoholu, pušenju i tako dalje.
Koja hrana vam daje, a koja uzima energiju
- Detalji
- Objavljeno Petak, 03 Svibanj 2013 14:15
- Hitovi: 5567
Objavljeno: Metro-portal/17.04.2013.
Ako napravite sami svoju energetsku pločicu od zobenih pahuljica, orašastih plodova, grožđica i meda, imat ćete uvijek pri ruci stabilan i dugotrajan izvor energije
Glad ne pita, pa često na brzaka nešto strpamo u usta i ne razmišljajući o tome što će to zapravo napraviti našem tijelu. Kako ima hrane koja nam daje energiju, ima i one koja nam je zapravo oduzima ili nam radi probleme.
Ako želite dobiti energije, jedite zdrave masnoće koje se mogu naći u maslinovom ulju, orašastim plodovima ili avokadu, jer one olakšavaju probavu i ne napuhuju nas. Naravno, bilo bi dobro ne pretjerivati, jer i najbolje stvari mogu štetiti u prevelikim količinama.
Integralna ili cjelovita hrana neka bude vaš drugi izbor, Namirnice koje su najmanje obrađene i najbliže prirodnom stanju dat će dugotrajnu i mirnu opskbu energijom, primjerice grah, mahunarke, cjelovite žitarice, voće i povrće. Takvu hranu možete koristiti i procesiranu, no pripazite na deklaraciju i birajte onu s najmanje sastojaka i dodataka. Kruh i tjestenine trebali bi biti od cjelovitih žitarica.
Uz prehranu važno je piti i dovoljno vode, uz svaki se obrok preporučuje 2.5 dl vode, a sjajna je ideja ljeti navaliti na voće puno vode za doručak, poput lubenice ili dinje.
Ako napravite sami svoju energetsku pločicu od zobenih pahuljica, orašastih plodova, grožđica i meda, imat ćete uvijek pri ruci stabilan i dugotrajan izvor energije.
No, ima i hrane koja nam jednostavno oduzima snagu, a najgora su umjetna sladila. Ona tijekom probave stvaraju niskokalorične šećerne alkohole poput sorbitola, manitola i popularnog xylitol koji uznemiruju želudac i stvaraju plinove. Ako su vam žvakaće gume drage, ograničite njihovu upotrebu.
Možda i najveće zlo je industrijski prerađena hrana koja daje trenutnu dozu energije, no jednako tako brzo prolazi u krv i naglo pada. Stoga, nemojte nikada jesti samo slatko, već kao desert nakon obroka u kojem je bilo bjelančevina i masnoća što će usporiti apsorpciju šećera i spriječiti nagle promjene razina šećera u krvi.
Pripazite na unos vode, jer dehidracijom pada volumen krvi i stanice organa i mišića dobivaju manje kisika, što vas čini umornima. Alkohol je poželjno izbjegavati navečer jer upravo dovodi do dehidracije, a takozvani energetski napici puni su šećera, kofeina i drugih sastojaka koji djeluju kao slatko - daju brzu navalu energije, no jednako brzo je i gubite.
Objavljeno: Metro-portal/17.04.2013.
http://metro-portal.hr/koja-hrana-vam-daje-a-koja-uzima-energiju/77616
Vezane vijesti
· Pazite na etikete o organskom uzgoju
· Zašto ne jedemo zdravu hranu
Uppt, preuzeto 03.05.2013./m.v.