UDRUGA ZA PREVENCIJU PREKOMJERNE TEŽINE
ASSOCIATION FOR OVERWEIGHT PREVENTION
Osnovana je u listopadu 2002. godine.
Naša je želja potaknuti svaku osobu na preuzimanje odgovornosti za vlastito zdravlje, jer se samo znanjem o ispravnom načinu življenja, pravilnom prehranom i fizičkom aktivnošću, može raditi na osobnoj prevenciji.
Namirnice
Kurkuma i med
- Detalji
- Objavljeno Četvrtak, 25 Veljača 2016 17:02
- Napisao/la Mirela Vidovic
- Hitovi: 3678
Kurkuma i med
Najučinkovitiji prirodni antibiotik napravljen samo od 2 sastojka. Pogledajte.
Uppt, 25.2.2016.
Rotkvica – ljutkasta „poslastica“
- Detalji
- Objavljeno Ponedjeljak, 22 Travanj 2013 12:20
- Hitovi: 5102
Rotkvica - ljutkasta "poslastica" za zdravu probavu i čistu kožu
Svima poznata rotkvica zapravo je vrlo drevna i cijenjena kultura koja se uzgaja već preko 3000 godina.
Njeno latinsko ime Raphanus sativus doslovno znači kultivirani kupus.
U doba Rimljana, radnici su primali rotkvice kao plaću, a egipatskim robovima bile su svakodnevni obrok.
Stari Grci su ih toliko obožavali da su ih prinosili kao žrtvu na zlatnim pladnjevima za svoje bogove.
U Srednjem vijeku imale su negativno značenje jer su ih ljudi smatrali simbolom svađe i sukoba.
Rotkvica je danas jedna od najpopularnijih vrsta povrća na svijetu.
Ljekovitost i nutritivni sastav
Sto grama rotkvice sadrži svega 16 kalorija, ali je bogata mineralima i vitaminima.
Dobar je izvor bakra, mangana, kalija, vitamina C, K i B6. U manjim količinama posjeduje kalcij, željezo, fosfor, cink i natrij.
Rotkvica ima antibakterijska i antigljivična svojstva. Pomaže kod bolesti dišnih puteva, osobito kod kašlja i astme.
Iznimno je vrijedna kod tegoba sa žuči i jetrom.
Izvanredan je lijek protiv žutice, jer normalizira proizvodnju bilirubina. U liječenju žutice, osim ploda, korisni su i listovi.
Pomaže stvaranju crvenih krvnih stanica tako što im poboljšava opskrbu kisikom.
Ako planirate smršavjeti, jedite rotkvicu zbog njene niske kalorijske vrijednosti, lake probavljivosti, obilja vlakana i vode, koji stvaraju duži osjećaj sitosti.
Njena detoksikacijska svojstva, obilje vitamina C, folna kiselina te antocijanini potpomažu u liječenju nekolikih vrsta raka, posebice debelog crijeva, bubrega, želuca i grla.
Liječi kožne tegobe
Zahvaljujući svojim ljekovitim sastojcima, rotkvica je odličan lijek za vitiligo.
35-50 g sjemenki rotkvice sameljite s 2 jušne žlice octa ili soka đumbira u blenderu. Ovu pastu nanesite na oboljelo mjesto 2 puta dnevno.
Ova pasta, kod redovne primjene, obnavlja melanin, a to znači da će vaša koža poprimiti svoju normalnu boju. Za najbolji rezultat, koristite ovu pastu tijekom najmanje šest mjeseci, uvijek svježe pripremljenu.
Zbog vitamina C i vitamina B kompleksa primjenjiva je i kod drugih kožnih smetnji.
Maska od izgnječenih plodova rotkvice djelotvorno je sredstvo za čišćenje i hidratizaciju lica te za odstranjivanje osipa.
Možete napraviti i pastu od lišća rotkvice samljevenog u blenderu s malo vode.
Sok od rotkvice za bolju probavu
Sok rotkvice je staro narodno sredstvo za bolju probavu.
Pomaže protiv zatvora i otežane probave ugljikohidrata. U svrhu reguliranja probave, pijte sok od rotkvice prije obroka.
Rotkvica također potiče izlučivanje žuči, normalizira rad žučnog mjehura i ublažava hemeroide.
Kao prirodan diuretik uklanja višak tekućine iz organizma.
Ublažava bol i pečenje kod mokrenja, čisti bubrege i smanjuje rizik od upala urinarnog sustava.
Valja znati da je crna rotkvica, rođak crvene rotkvice, još djelotvornija u liječenju navedenih bolesti i tegoba, ali je neugodnijeg okusa.
Napomena
Rotkvica se ne preporučuje osobama koje imaju upalu sluznice, želuca i crijeva, čir na želucu, kao ni bubrežnim bolesnicima.
Uzgoj rotkvice
Rotkvica je jedna od rijetkih kultura koja svoje plodove daje već tridesetak dana nakon sijanja.
Podnosi umjereno toplu i vlažnu klimu, vrlo je otporna na hladnoću i temperaturu do minus šest stupnjeva Celzija.
Najbolji termini za uzgoj rotkvica su ožujak, travanj i rujan.
Rotkvica se sije na dobro usitnjeno tlo, u redove razmaknute po 14 cm, na dubinu od jednog cm, s razmakom između sjemena od pet cm.
Rotkvica u kulinarstvu
Rotkvica ima specifičan ljutkast okus, koji zahvaljuje gorušičnoj kiselini.
Popularna je u pripremi različitih salata, no može se i pirjati, te dodavati mliječnim umacima. Od lišća se također mogu spravljati ukusne juhe i prilozi (a nasjeckani listovi se mogu dodavati i drugim salatama – npr. zelenim!)
Sirup za iskašljavanje
Sastojci:
- 900 g rotkvica
- 250 g meda
- sok od dva limuna
Priprema:
Nasjeckanu rotkvicu pomiješajte s medom i sokom limuna. Stavite u staklenu posudu, poklopite i ostavite 24 sata na hladnom mjestu.
Procijedite u sterilne boce i dobro zatvorite. Pijte tri puta dnevno po jednu žlicu prije jela.
Rotkvice na žaru
Sastojci:
- 200 g narezanih rotkvica
- 2 češnja češnjaka
- 1 kockica leda
- sol i papar
- 2 žlice maslinovog ulja
Priprema:
Zagrijte roštilj. Pomiješajte i umotajte sve sastojke u foliju i pecite to u foliji oko 20 minuta.
Krem juha od lišća rotkvice
Sastojci:
- 3 veća svežnja lišća rotkvice
- 1 veliki sjeckani luk
- žlica maslaca
- 4 veća krumpira
- 1 ½ šalica nemasnog jogurta
- sol i papar
Priprema:
Pirjajte luk na maslacu oko pet minuta, dodajte narezano oprano lišće rotkvice i pirjajte još dvije minute dok ne omekša.
Dodajte krumpire i prelijte vodom tik da ih prekrije. Kada se krumpir skuha, izmiksajte sve u blenderu, dodajte jogurt, pustite da zavrije, ugasite vatru i začinite.
Autorica: Ivana Dragica
Objavljeno:
http://www.alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/rotkvica
Za Uppt pripremila suradnica Tajana Huzak, travanj 2013.
Vezani tekst na stranicama Uppt:
Rotkvica-povrtnica;
Kruh; Zdrav naš svagdašnji - beskvasni i bez brašna
- Detalji
- Objavljeno Nedjelja, 09 Prosinac 2012 23:51
- Hitovi: 6517
Zdrav naš svagdašnji - beskvasni i bez brašna
O kruhu se često raspravlja kao o glavnom krivcu za debljanje i unošenje viška kalorija. Teško nam je bez njega, a štetno s njim. Pekare su svako jutro pune, a pecivima i raznim krušnim vrstama teško je odoljeti. Kruh je većini glavni sastojak bez obzira na štetnost. No, upravo on, ako se kvalitetno napravi, ima najkorisnije nutrijente i zdrave bakterije.
Nova generacija kruha
Govorimo o isključivo beskvasnom kruhu, kruhu bez brašna, arapskom kruhu i svim drugim zdravim mu potomcima. Danas se ovakav kruh može naći na tek rijetkim mjestima poput dućana bio & bio, a osim toga količine su premale pa se ova zdrava namirnica proda u rekordnom roku. Srećom, priprema ovakvog kruha je jednostavna pa uz samo nekoliko satojaka on može zamirisati i u vašem domu. Riječ je o novitetu na hrvatskom tržištu, a kruh je namijenjen svim ljubiteljima domaćeg, izvornog okusa.
Priprema zdravog noviteta
Ukoliko se radi o profesionalnoj pripremi kruha, kakvu su razvili na sve popularnijem hrvatsko ekološkom imanju „Zrno“, tada je priprema nešto drugačija i kompliciranija. Posebnost postupka proizvodnje je korištenje fermentirane baze odnosno startera umjesto kvasca, a za proizvodnju kruha potrebno je od 12 do 24 sata. Svih šest vrsta kruhova rade se od domaćih žitarica uzgojenih po ekološkim standardima na samom imanju ili na ekoimanjima kooperanata, a tvrtka Bio Zrno osim što uzgaja žitarica iste i melje, pa je kruh, bez iznimke, uvijek od svježe samljevenog brašna.
U njega idu najkvalitetnije domaće žitarice, a za razliku od ostalih kvasnih kruhova, ovaj kruh višednevnim stajanjem ne gubi, već dobiva na vrijednosti i okusu. Sasvim se razlikuju od onih „klasičnih“ iz pekare, čemu svjedoči glikemijski indeks ovih kruhova. On iznosi 68 dok se kod konvencionalnih kruhova ta brojka kreće čak i do vrijednosti 100. U bio & bio trgovinama se može naći nekoliko vrsta zdravih kruhova ovog imanja, a radi se o kruhu 5 žitarica, kruhu Polenta, Ciabatta i ciabatta pecivima, Seoskom kruhu i Tahini kruhu.
Nema skrivenih sastojaka
Ovakav je kruh namjenjen svima kojima smetaju aditivi i neprirodni sastojci, oni koji imaju problema s alergijama i ostaim tegobama vezanim za prehranu. Ovi su kruhovi proizvedeni od prirodnih, 100% ekoloških sirovina, a posebne recepture pripreme podižu vrijednost sirovina i daju punoću okusa koja odgovara ljubiteljima tradicionalnog. U ovoj pripremi kruha nema skrivenih sastojaka te se oni obično mogu pročitati na deklaraciji.
Kruh bez brašna
Teško je vjerovati i zamisliti kruh bez brašna, kada znamo da je to ono najosnovnije što ide u njega. No, i brašno je proglašeno dijelom loše ishrane, pa i njega treba izbjegavati. Internet je pun zanimljivih recepata kako izraditi svoj zdravi kruh bez brašna, a da je pun žitarica i hranjivih nutrijenata. Takozvani „tonus“ glavni je u novoj generaciji zdravlja te se umjesto od brašna, radi od proklijanog zrna pšenice.
Evo jedan:
200 g lanenih sjemenki (samljeti u mikseru)
50 g sezamovih sjemenki
50 g ljesnjaka + 50 g badema (samljeti u mikseru)
50 g zobenih ili psenicnih posija
2 zlicice praska za pecivo
zacine po zelji, npr cimet, kim
š,5 zlicicu soli
Pomijesajte sa:
50 g rastopljenog maslaca
š dl milerama ili punomasnog vrhnja
250 g zrnatog sira
6 jaja
Pomijesajte sve sastojke i izlijte u duguljasti kalup za kruh pokriven papirom za pecenje. Pecite 60-80 minuta, ovisno o pecnici, na 175 stupnjeva. Izvadite kruh iz kalupa i ostavite da se ohladi. Izrezite kruh na tanke kriske i zamrznite ili ga cuvajte u frizideru.
Arapski i kayu kruh
Sve popularniji u zadnje vrijeme je i arapski kruh, koji iako sa brašnom, ne sadrži druge aditive, zbog čega je spljošten kao lepinja i vrlo popularan i u našoj kulturi. Kombinira se sa raznim umacima, a u njegovoj originalnoj arapskoj kulturi trga se rukama bez ikakvog pribora.
Najpopularniji u kategoriji beskvasnog ekološkog kruha je kayu kruh, inspiriran kayu pogačom koja pripada japanskoj tradiciji, a spravlja se od pšeničnog integralnog brašna i kuhane smeđe riže. Njegov doslovan prijevod znači mekana riža. Slatkastog je okusa i popularan je u cijelome svijetu. U njega se može dodati svašta, pa se tako dodacima poput sjemenki i zobenih pahuljica dodatno oplemenjuju okus i prehrambena kvaliteta.
Kruhovi iz pekare odavno su „out“ za ljubitelje zdrave ishrane. Zaobilazite pekare i nepoznate aditive, jer uz novu generaciju zdravog kruha sir i salama neće ostati sami.
Za Uppt, pripremila: Ines Marinac , studentica, 3. godina FPZ, novinarstvo, studeni 2012.
Cvjetača
- Detalji
- Objavljeno Petak, 29 Ožujak 2013 12:42
- Hitovi: 5024
http://www.zdravakrava.hr/clanak/3411/cvjetaca-pomaze-pusacima
Objava: Zdrava krava, 18.03.2013.
Istraživanja su pokazala da cvjetača smanjuje rizik od karcinoma pluća
Blagog i specifičnog okusa, cvjetača je namirnica niske energetske vrijednosti koja smanjuje rizik od karcinoma pluća. Iako nije zelene boje, cvjetača kao i kupus, brokula, kelj i prokulice pripada porodici kupusnjača. Jedna šalica cvjetače sadrži gotovo jednaku količinu vitamina C kao i naranča
Cvjetača se odlikuje bogatstvom vitamina, minerala i fitokemikalija. Obiluje vitaminom C i folnom kiselinom te sadrži i brojne minerale, osobito mangan, kalij i magnezij. Cvjetača je kao i ostalo povrće niskokalorična, a 100 grama namirnice sadrži oko 30 kalorija.
Specifičan miris
Iako dolaze u različitim oblicima, kupusnjače dijele mnoge zajedničke karakteristike. Jedna od njih je specifičan miris koji se razvija tijekom kuhanja. Za sumporastu aromu kupusnjača zaslužne su organske molekule naziva glukozinolati. Njihova glavna uloga je obrana biljke, a konzumacijom dospiju i u naš organizam gdje također ispoljavaju obrambenu funkciju. Određena istraživanja pokazuju kako spojevi sa sumporom imaju antikancerogeno djelovanje.
Najbolje na salatu
Istraživanje iz 2008. godine objavljeno u časopisu American Association for Cancer Research pokazalo je kako bi pušači trebali povrće iz porodice krstašica konzumirati redovito jer mogu smanjiti rizik od karcinoma pluća za 20 do 55 posto, a najbolje rezultate polučuje unos sirovog povrća. Glukozinolati su inaktivni spojevi koji se aktiviraju uz pomoć enzima koji se prirodno nalaze u tom povrću. Međutim, enzimi kuhanjem prestaju djelovati pa je idealno takvo povrće jesti sirovo ili primjerice kuhanu cvjetaču u kombinaciji sa salatom od kupusa.
Način čuvanja i priprema
Cvjetaču valja čuvati u hladnjaku u čvrsto omotanoj vrećici kojoj je istisnut zrak te tako može ostati svježa i do 7 dana. Za najbolji okus cvjetače treba izbjegavati prekuhavanje jer već nakon 5 minuta kuhanja cvjetača postaje kašasta i mekana te može izgubiti čak 50 posto hranjivih tvari. Najbolji način pripreme je brzo pirjanje bez ulja. Zagrijati manju količinu vode u posudi zatim dodati povrće i pirjati nekoliko minuta dok povrće ne omekša.
Kuhanjem tako omekšaju vlakna cvjetače zbog čega ona postaje probavljivija te se time povećava apsorpcija hranjivih tvari. Cvjetaču je moguće jesti i sirovu, a najbolje prija uz kremaste umake primjerice hummus ili uz umake na bazi svježeg sira i hrena. Od cvjetače je moguće napraviti i zimnicu odnosno tzv. turšiju te odlično paše na salatu uz ostalo ukiseljeno povrće poput mrkve, lučica, krastavaca i zelene rajčice.
Klikni i pogledaj Abecedu namirnica od A do Z na portalu Gastro.hr
Uppt, preuzeto, 29.03.2013./m.v.
Začini – osam najboljih
- Detalji
- Objavljeno Nedjelja, 09 Prosinac 2012 18:28
- Hitovi: 5778
Sastojci koje svako jelo čine zdravijim
Začini čuvaju zdravlje i bogate okus jela
Želite li malo eksperimentirati u kuhinji i ujedno zdravije jesti, probajte kombinirati neke od najboljih začina koji svojim sastojcima čuvaju tijelo
Čak i ako ne brinete previše o zdravoj prehrani s ovih osam začina kuhat ćete uskusnija jela, a magazin Prevetion donosi zašto su najbolji i uz koju ih hranu kombinirati.
1. Timijan
Možda je manje poznato, ali timijan se često koristi u medicinske svrhe jer je izvrstan u borbi protiv bacila i liječenju prehlada. Dvije žličice timijana zadovoljavaju dnevnu potrebu organizma za željezom, a bogat je i magnezijem. Ne znate li gdje bi ga koristili, probajte ga ubaciti u umak za pizzu ili umake za tjesteninu, dressinge, ribu ili u gulaše.
2. Peršin
Dvije velike žlice peršina tijelu osiguravaju 150 posto vitamina K dnevno. Dodatna pogodnost je što će vam od peršina dah biti svjež, a nekada davno Grci su ga smatrali afrodizijakom. Koristite ga uz povrće i u salatama.
3. Origano
Ovaj začin sadrži čak 20 posto više antioksidansa od većine povrća i voća koji su bitni u borbi protiv kancerogenih bolesti. Neki ga vole koristiti dok je svjež, a drugi smatraju da je sušeni origano bolji. Prema nekim istraživanjima, jedna mala žličica origana ima jednaku količinu antioksidansa kao cijela jabuka. Koristite ga u umacima s rajčicom te uz morske plodove i perad.
4. Ružmarin
Tko ne voli dobar odrezak sa žara? No, izlažući meso (crveno ili bijelo) vrućem plamenu na roštilju događa se formiranje heterocikličkih kiselina (HCAs) odnosno kancerogenih spojeva. Prema rezultatima studije sa sveučilišta u Arkansasu, Iowe i Kansasa, meso s ružmarinom snižava razine HCAs za 60 do 80 posto.
5. Kadulja
Po snazi antioksidansa kadulja se nalazi na drugom mjestu, odmah iza origana. U studiji objavljenoj u časopisu Pharmacological Biochemical Behavior 45 osoba testiralo je esencijalna ulja iz kadulje ili palcebo. Oni koji su uzimali barem malo ulja imali su bolje pamćenje na osnovi kognitivnih testova.
Kadulju možete staviti u razne umake te uz piletinu, ribu, svinjetinu ili jela s maslacem.
6. Cilantro
Radi se o lišću korijandara ili kineskom peršinu. Bez obzira da li ga volite ili ne, probajte ga idući put ubaciti u bilo koje jelo s piletinom. Kalifornijsko sveučilište otkrilo je da se cilantro izvrsno bori s bakterijom salmonele odnosno jednako kao i antibiotici. Osim uz piletinu, kombinirajte ga uz salate, grahorice i umake.
7. Lavanda
Iako malo ljudi lavandu povezuje s kuhanjem ona je izvrstan začin za opuštanje organizma. Dobar je izvor kalcija i vitamina A, a ima i željeza te vitamina C. Možete ju koristiti kada pečete kruh ili uz piletinu i svinjetinu.
8. Menta
Menta odavno ne služi samo kao osvježivač daha ili dodatak koktelu. Iza kadulje i origana treći je po redu najjači antioksidans. Pomaže i pri mršavljenju jer može ublažiti napadaje gladi. Tako su na sveučilištu Wheeling Jesuit u Zapadnoj Virginiji znanstvenici otkrili da su ispitanici koji su mirisali mentu svaka dva sata za tjedan dana konzumirali 2.800 manje kalorija od onih koji nisu.
Objavljeno: T-portal/31.10.2012.
http://www.tportal.hr/lifestyle/zdravlje/223326/Sastojci-koje-svako-jelo-cine-zdravijim.html
Uppt, preuzeto, studeni 2012./m.v.