UDRUGA ZA PREVENCIJU PREKOMJERNE TEŽINE
ASSOCIATION FOR OVERWEIGHT PREVENTION
Osnovana je u listopadu 2002. godine.
Naša je želja potaknuti svaku osobu na preuzimanje odgovornosti za vlastito zdravlje, jer se samo znanjem o ispravnom načinu življenja, pravilnom prehranom i fizičkom aktivnošću, može raditi na osobnoj prevenciji.
Namirnice
Kruh; Zdrav naš svagdašnji - beskvasni i bez brašna
- Detalji
- Objavljeno Nedjelja, 09 Prosinac 2012 23:51
- Hitovi: 6703
Zdrav naš svagdašnji - beskvasni i bez brašna
O kruhu se često raspravlja kao o glavnom krivcu za debljanje i unošenje viška kalorija. Teško nam je bez njega, a štetno s njim. Pekare su svako jutro pune, a pecivima i raznim krušnim vrstama teško je odoljeti. Kruh je većini glavni sastojak bez obzira na štetnost. No, upravo on, ako se kvalitetno napravi, ima najkorisnije nutrijente i zdrave bakterije.
Nova generacija kruha
Govorimo o isključivo beskvasnom kruhu, kruhu bez brašna, arapskom kruhu i svim drugim zdravim mu potomcima. Danas se ovakav kruh može naći na tek rijetkim mjestima poput dućana bio & bio, a osim toga količine su premale pa se ova zdrava namirnica proda u rekordnom roku. Srećom, priprema ovakvog kruha je jednostavna pa uz samo nekoliko satojaka on može zamirisati i u vašem domu. Riječ je o novitetu na hrvatskom tržištu, a kruh je namijenjen svim ljubiteljima domaćeg, izvornog okusa.
Priprema zdravog noviteta
Ukoliko se radi o profesionalnoj pripremi kruha, kakvu su razvili na sve popularnijem hrvatsko ekološkom imanju „Zrno“, tada je priprema nešto drugačija i kompliciranija. Posebnost postupka proizvodnje je korištenje fermentirane baze odnosno startera umjesto kvasca, a za proizvodnju kruha potrebno je od 12 do 24 sata. Svih šest vrsta kruhova rade se od domaćih žitarica uzgojenih po ekološkim standardima na samom imanju ili na ekoimanjima kooperanata, a tvrtka Bio Zrno osim što uzgaja žitarica iste i melje, pa je kruh, bez iznimke, uvijek od svježe samljevenog brašna.
U njega idu najkvalitetnije domaće žitarice, a za razliku od ostalih kvasnih kruhova, ovaj kruh višednevnim stajanjem ne gubi, već dobiva na vrijednosti i okusu. Sasvim se razlikuju od onih „klasičnih“ iz pekare, čemu svjedoči glikemijski indeks ovih kruhova. On iznosi 68 dok se kod konvencionalnih kruhova ta brojka kreće čak i do vrijednosti 100. U bio & bio trgovinama se može naći nekoliko vrsta zdravih kruhova ovog imanja, a radi se o kruhu 5 žitarica, kruhu Polenta, Ciabatta i ciabatta pecivima, Seoskom kruhu i Tahini kruhu.
Nema skrivenih sastojaka
Ovakav je kruh namjenjen svima kojima smetaju aditivi i neprirodni sastojci, oni koji imaju problema s alergijama i ostaim tegobama vezanim za prehranu. Ovi su kruhovi proizvedeni od prirodnih, 100% ekoloških sirovina, a posebne recepture pripreme podižu vrijednost sirovina i daju punoću okusa koja odgovara ljubiteljima tradicionalnog. U ovoj pripremi kruha nema skrivenih sastojaka te se oni obično mogu pročitati na deklaraciji.
Kruh bez brašna
Teško je vjerovati i zamisliti kruh bez brašna, kada znamo da je to ono najosnovnije što ide u njega. No, i brašno je proglašeno dijelom loše ishrane, pa i njega treba izbjegavati. Internet je pun zanimljivih recepata kako izraditi svoj zdravi kruh bez brašna, a da je pun žitarica i hranjivih nutrijenata. Takozvani „tonus“ glavni je u novoj generaciji zdravlja te se umjesto od brašna, radi od proklijanog zrna pšenice.
Evo jedan:
200 g lanenih sjemenki (samljeti u mikseru)
50 g sezamovih sjemenki
50 g ljesnjaka + 50 g badema (samljeti u mikseru)
50 g zobenih ili psenicnih posija
2 zlicice praska za pecivo
zacine po zelji, npr cimet, kim
š,5 zlicicu soli
Pomijesajte sa:
50 g rastopljenog maslaca
š dl milerama ili punomasnog vrhnja
250 g zrnatog sira
6 jaja
Pomijesajte sve sastojke i izlijte u duguljasti kalup za kruh pokriven papirom za pecenje. Pecite 60-80 minuta, ovisno o pecnici, na 175 stupnjeva. Izvadite kruh iz kalupa i ostavite da se ohladi. Izrezite kruh na tanke kriske i zamrznite ili ga cuvajte u frizideru.
Arapski i kayu kruh
Sve popularniji u zadnje vrijeme je i arapski kruh, koji iako sa brašnom, ne sadrži druge aditive, zbog čega je spljošten kao lepinja i vrlo popularan i u našoj kulturi. Kombinira se sa raznim umacima, a u njegovoj originalnoj arapskoj kulturi trga se rukama bez ikakvog pribora.
Najpopularniji u kategoriji beskvasnog ekološkog kruha je kayu kruh, inspiriran kayu pogačom koja pripada japanskoj tradiciji, a spravlja se od pšeničnog integralnog brašna i kuhane smeđe riže. Njegov doslovan prijevod znači mekana riža. Slatkastog je okusa i popularan je u cijelome svijetu. U njega se može dodati svašta, pa se tako dodacima poput sjemenki i zobenih pahuljica dodatno oplemenjuju okus i prehrambena kvaliteta.
Kruhovi iz pekare odavno su „out“ za ljubitelje zdrave ishrane. Zaobilazite pekare i nepoznate aditive, jer uz novu generaciju zdravog kruha sir i salama neće ostati sami.
Za Uppt, pripremila: Ines Marinac , studentica, 3. godina FPZ, novinarstvo, studeni 2012.