UDRUGA ZA PREVENCIJU PREKOMJERNE TEŽINE
ASSOCIATION FOR OVERWEIGHT PREVENTION
Osnovana je u listopadu 2002. godine.
Naša je želja potaknuti svaku osobu na preuzimanje odgovornosti za vlastito zdravlje, jer se samo znanjem o ispravnom načinu življenja, pravilnom prehranom i fizičkom aktivnošću, može raditi na osobnoj prevenciji.
Dijete
BLAGDAN BOŽIĆA
- Detalji
- Kategorija: Psihologija prehrane
- Objavljeno Srijeda, 14 Prosinac 2011 23:00
- Hitovi: 6982
Pripremila: IVANA SABOL
Objavljeno u posebnom prilogu Jutarnjeg lista, „ZDRAVLJE“ 24. prosinca, 2009.
SIMBOLIKA BOŽIĆA
Mjesec prosinac nam donosi kraće dane, hladne vjetrove, prvi snijeg i nekoliko blagdana, od kojih je najupečatljiviji Božić. Slavi se na svim meridijanima, obilježavaju ga, uz male varijacije, ljudi raznih boja i vjera, a sve je počelo u davnim vremenima… prije više od dvije tisuće godina, kada je pojava zvijezde repatice najavila rođenje malog djeteta, budućeg Mesije. I od tada do današnjih dana, Božić slavimo kao blagdan obitelji, mira, opraštanja i nade. Mnogo je simbolike u običajima koji prate Božić. U vremenu Adventa (četiri tjedna prije Badnjaka), početkom svake nedjelje pali se po jedna svijeća na adventskom vijencu, a svijeće su simbol svijetla i topline u hladnim, zimskim noćima, dok je dom s adventskim vijencem simbol sigurnosti i ljubavi u obitelji.
Božić je i doba darivanja, čiji početci vuku korijen iz predaje da su tri kralja krenula tragom zvijezde, put Betlehema, i nosila darove za tek rođenog spasitelja i njegovu obitelj. Običaj darivanja zadržao se do današnjih dana, uz neke izmjene i komercijalizaciju i pretjerivanja, u novije vrijeme.
Želimo li se držati tradicijskih vrijednosti Božića, sve započinje nabavkom božićnog drveta, što će u naš dom unijeti miris bora ili jelke. Običaj je, da se nekoliko dana prije Božića, kućom šire opojni mirisi kolača, topljene čokolade, cimeta i vanilije. Još je jedno obilježje blagdanskih dana, a to je tajnovitost. Pokloni se pažljivo biraju, u tajnosti umataju i čekaju badnje veće, kada će pod borom razveseliti i iznenaditi svakog člana obitelji. Običaj je da pokloni budu iznenađenje, iako djeca danima ranije smišljaju i pišu svoje želje, uz obećanja kako će biti poslušna i dobra, a za nagradu će im želje biti ispunjene.
Sve te pripreme uvod su u obiteljsko druženje, u vrijeme koje ćemo pokloniti svojim bližnjima, podijeliti osjećaje i misli s onima do kojih nam je stalo, iako ih često zakidamo, zaboravljamo i često povrijedimo. No, Božić je prigoda da oprostimo i da nama oproste, da ispravimo nepravde i dijelimo ljubav. Božić je i vrijeme nadanja. Nemojte u trci za novcem, u poplavi šarenih laži izgubiti sebe. Razmislite, što vam je najvažnije u životu, osvijestite, tko je uz vas, i gdje ćete i s kime biti sutra. Ima li nade za vas?
Pokloni
Postoje zablude oko božićnih poklona: svako treba dobiti poklon, pa nam za to treba mnogo novaca. Istina je da svako treba dobiti poklon, ali poklon ne mora biti skupocjen. Najveća vrijednost poklona je u tome što je pažljivo izabran, ponekad ručno izrađen, namijenjen upravo vama i lijepo zapakiran.
Pokloni mogu biti vaši omiljeni kolači, staklenka džema, tople rukavice i šal, lijepo uokvirena fotografija, dajte krila mašti! Imate li dovoljno novaca, potrošite ih na svoje bližnje, ali uz mjeru i dobar ukus. Razmislite što bi razveselilo onoga komu je poklon namijenjen, a ne što bi vas razveselilo!
Blagdanskom ozračju svakako doprinosi svečani izgled stola, ukrasi u stanu, na prozorima i ulaznim vratima. Neke od tih ukrasa, uz malo mašte možete sami napraviti, a ako vam u tome pomažu i vaša djeca, upravo ste postigli onu najveću vrijednost Božića – zajedništvo, prijateljstvo, mir i ljubav.
Božić je i onima koji ne žive uz nas. Kako bi pokazali da ni njih niste zaboravili, morat ćete se potruditi i na vrijeme poslati božićne čestitke. Iako je u posljednje vrijeme postalo uobičajeno poslati SMS poruku mobitelom, tradicionalne čestitke (ručno izrađene) koje raznose poštari po čitavom svijetu, a koje dokazuju da imate i stila i mašte, vrijede više.
Pripremila: IVANA SABOL
Objavljeno u posebnom prilogu Jutarnjeg lista, „ZDRAVLJE“ 24. prosinca, 2009.
Uppt, prosinac, 2011.