UDRUGA ZA PREVENCIJU PREKOMJERNE TEŽINE
ASSOCIATION FOR OVERWEIGHT PREVENTION
Osnovana je u listopadu 2002. godine.
Naša je želja potaknuti svaku osobu na preuzimanje odgovornosti za vlastito zdravlje, jer se samo znanjem o ispravnom načinu življenja, pravilnom prehranom i fizičkom aktivnošću, može raditi na osobnoj prevenciji.
Tjelesna aktivnost
Redovita tjelesna aktivnost u zimske dane
- Detalji
- Objavljeno Utorak, 10 Studeni 2009 20:38
- Hitovi: 21973
Značajan čimbenik uspjeha u tretmanu smanjenja tjelesne težine, očuvanju zdravlja i vitalnosti
Zima je stigla! Hladnoća i kraći dani za mnoge odrasle znače više boravka u zatvorenom prostoru i sjedećih aktivnosti kao što su čitanje, gledanje televizije, a za djecu više vremena provedenog uz računalo. Sve ovo donijet će značajane promjene glede smanjenja vremena provedenog u bavljenju nekom rekreativnom aktivnošću i boravkom na svježem zraku. Osobe koje su uključene u neki od tretmana za smanjenja tjelesne težine znaju da je svakodnevna tjelovježba uz stručno načinjen plan prehrane ključni čimbenik za uspješno i trajno održavanje smanjene tjelesne težine. Redovitim vježbanjem ubrzavamo metabolizam, što, na duže staze, vodi ka bržem i efikasnijem sagorijevanju kalorija. Tako, primjerice, 500 g mišićne mase u stanju je prosječno sagorjeti oko 15 kalorija na dan.
Masno tkivo je takođe metabolički aktivno, ali znatno sporije sagorjeva kalorije - 500 g masnog tkiva sagori samo 2 kalorije na dan. Treba naglasiti da su mišići aktivnih sportaša efikasniji u korištenju raspoložive energije za rad mišića. Pored povećanog unosa kalorija konzumiranjem kalorične hrane, stalno povećanje broja osoba sa prekomjernom tjelesnom težinom u suvremenom svijetu rezultat je i nedovoljne aktivnosti.
Opće je poznata činjenica da suvremeni način života karakterizira malo kretanja: od sjedećih poslova, svakodnevnog korištenja prijevoza u zamjenu za pješačenje, pa do sjedećih aktivnosti za odmor i relaksaciju (gledanje TV, slušanje glazbe i sl.). Zbog toga zdravstveni radnici stalno upozoravaju na nužnost uvođenja svakodnevne planske i redovne fizičke aktivnosti u život svakog pojedinca i to za sve dobne skupine. Iako stjecanje navika zdravog načina življenja, koje u najranijem dijetinjstvu podrazumjeva aktivne igre i boravak u prirodi, a kasnije upoznavanje sa raznim sportovima, doprinosi zdravlju i većoj kvaliteti života, to nikako ne znači da je u zrelim godinama kasno započeti sa promjenama.
Pozitivni efekti aktivnog načina življenja na zdravlje općenito, pa tako i na postizanje i održavanje zdrave tjelesne težine, osjetit će se bez obzira kada ste u svoj svakodnevni život uključili tjelesnu aktivnost. Iako su gore navedene činjenice uglavnom poznate, još uvijek je redovna fizička aktivnost veliki kamen spoticanja, koji se želi zaobići, pa tako i za mnoge koji žele izgubiti suvišne kilograme. To je ujedno i jedan od razloga velikog broja slijedbenika raznih komercijalnih dijeta koje obećavaju brzo i efikasno smanjenje tjelesne težine bez tjelesnog naprezanja.
Stručnjaci se slažu da su usljed nedostatka adekvatne tjelesne aktivnosti povećani rizici nastanka sljedećih oboljenja i bolesnih stanja.
a) bolesti srca i krvožilnog sustava;
b) prekomjerna tjelesna težina;
c) osteoporoza i veća mogućnost loma i ozljeda;
d) karcinom debelog crijeva;
e) depresija;
f) dijabetes;
g) metabolički sindrom;
Pored pozitivne uloge tjelesne aktivnosti u jačanju muskulature i postizanju zdrave tjelesne težine evo još nekoliko zanimljivih, a manje poznatih činjenica o pozitivnim zdravstvenim efektima tjelesne aktivnosti:
a) lakše postizanje i održavanje zdrave tjelesne težine;
b) smanjenje stresa i bolje raspoloženje;
c) ublažava simptome menopauze;
d) bolje mentalno zdravlje i "oštriji um";
e) duži život;
f) pojačava samopouzdanje i djeluje pozitivno na opće stanje organizma.
Ako želite izgubiti pola do kilogram tjedno, dnevna potrošnja kalorija treba biti manja za 500 kalorija. Računica je jasna, lakše je smanjiti dnevni unos za 250 kalorija, a drugih 250 potrošiti fizičkim aktivnostima.
Dobra vijest je da to ne trebaju biti aktivnosti jakog intenziteta. Za mobilizaciju masti kao izvora energije najpovoljnije su upravo aerobne aktivnosti (hodanje, trčanje, plivanje, rolanje i sl.) umjerenog intenziteta i produženog trajanja. Uključite u svoj dnevni raspored brisku šetnju do sat vremena, pazite na prehranu i promatrajte kako se vaše tijelo preoblikuje, energija raste, a osjećaj vitalnosti i dobrog raspoloženja biva sve češći.
Autor: Alma Letić, dipl.nutricionist