UDRUGA ZA PREVENCIJU PREKOMJERNE TEŽINE
ASSOCIATION FOR OVERWEIGHT PREVENTION
Osnovana je u listopadu 2002. godine.
Naša je želja potaknuti svaku osobu na preuzimanje odgovornosti za vlastito zdravlje, jer se samo znanjem o ispravnom načinu življenja, pravilnom prehranom i fizičkom aktivnošću, može raditi na osobnoj prevenciji.
Namirnice
KELJ
- Detalji
- Objavljeno Subota, 03 Studeni 2007 20:17
- Hitovi: 9347
"KRALJ KALCIJA" -
Brassica oleracea (Acephala Group)
Kelj je zeleno lisnato povrće koje spada u skupinu kupusnjača. Kako raste, formira glavicu od modrozelenog uvijenog lišća. Izvorno se uzgaja u Aziji i na Mediteranu, no široko je rasprostranjen i u sjevernoj Europi te Americi.
U Škotskoj, poziv na večeru uobličen je u frazu "dođi na kelj".
Na tržištu je prisutan u svm godišnjim dobima, no spada u zimsko povrće, te je kao takav najukusniji i najbogatiji nutrijentima zimi. Kelj se često naziva "kraljem kalcija", a trenutno se nalazi na top 10 ljestvici zdravih namirnica. Bogat je izvor vitamina A i vitamina C, željeza, luteina te prehrambenih vlakana. Sadrži velike količine kalija, sedam puta je bogatiji beta karotenom od brokule te jedanaest puta bogatiji luteinom.
Važno: što je tamnija zelena boja nekog povrća, to je više u njemu beta-karotena (provitamina A). Ova biološka tvar na poseban nas način čini vitalnim i raspoloženim, jer bez ikakvog otpora prodire u naše stanice, a od tamo odmah i kroz zaštitnu membranu stanične jezgre.
Kako se priprema kelj?
Kelj se najčešće priprema i najbolji je kuhan u slanoj vodi. Tradicionalni način pripreme uključuje kuhanje u slanoj vodi 40 minuta - dok se u potpunosti ne smekša.
Međutim, kelj može biti gotov za 5 do 8 minuta. Kelj se može dodati juhama i varivima, često se priprema sa u kombinaciji sa krumpirima i ječmom. U kombinaciji sa bijelim grahom i kobasicom predstavlja tradicionalno portugalsko jelo. Kelj se može začiniti češnjakom, maslinovim ili sezamovim uljem, sokom od limuna, cimetom, ribizlom ili preprženim sjemenkama bora.Kelj i zdravlje
Tradicionalno, kelj se koristi kod bolesti i stanja izazvanih poremećajem izmjene tvari, gihta, te za ublažavanje simptoma reume. U narodnoj medicini, svježi listovi kelja stavljali su se na bolne zglobove i čireve, a sok se davao osobama sa želučanim tegobama.
Zbog visokog sadržaja prehrambenih vlakana kelj se preporuča osobama sa slabom pokretljivošću crijeva. Visoki udio kalija svrstava ga u skupinu namirnica koje se preporučaju osobama sa visokim krvnim tlakom. Vitamin A i lutein, koji su u velikoj mjei prisutni u kelju, prepoznati su kao nutrijenti koji štite oči od različitih degeneracija, a zbog visoog sadržaja kalcija, kelj može sudjelovati u održavanju zdravih kostiju.
Vidi: RECEPTI/juhe
Uppt, 2010/m.v.
Izvor podataka:Knjiga Klaus Oberbeil/dr.med.Christiane Lentz/Lijekovitost voća i povrća/Hrana koja liječi, Izdavač Veble Commerce, Zgb. 2004.