UDRUGA ZA PREVENCIJU PREKOMJERNE TEŽINE
ASSOCIATION FOR OVERWEIGHT PREVENTION
Osnovana je u listopadu 2002. godine.
Naša je želja potaknuti svaku osobu na preuzimanje odgovornosti za vlastito zdravlje, jer se samo znanjem o ispravnom načinu življenja, pravilnom prehranom i fizičkom aktivnošću, može raditi na osobnoj prevenciji.
Zdravlje
Tlak: Svaki peti Hrvat riskira infarkt ili moždani udar
- Detalji
- Objavljeno Petak, 29 Ožujak 2013 12:50
- Hitovi: 5791
Objavljeno Večernji list, nova rubrika Život, 05.03.2013./Piše: Tanja Božić
Tihi ubojica pretilih, nervoznih, pušača i sklonih alkoholu
Tlak: Svaki peti Hrvat riskira infarkt ili moždani udar
Svakodnevno unesemo 10 do 20 puta više soli nego što je našem organizmu potrebno.
Svaki peti stanovnik Hrvatske ima povišen krvni tlak, a samim time i tri puta veći rizik od srčanog udara, pet puta veći rizik od zatajenja srca i osam puta veći rizik od moždanog udara. Ove zabrinjavajuće brojke govore ne samo o organskim uzrocima visokog tlaka nego i o načinu života i prehrane koji su među ključnim čimbenicima pojavnosti visokog tlaka u svim dobnim skupinama.
Sol – kobna za tlak
Visok krvni tlak ili hipertenzija zapravo je napetost u arterijama, krvnim žilama koje odvode krv iz srca u ostale organe. Normalan je krvni tlak 120/80; krvni tlak između 120/80 mmHg i 139/89 mmHg nazivamo "predhipertenzijom", a krvni tlak 140/90 mmHg i viši od toga liječnici smatraju povišenim. Jedan od glavnih uzroka povišenog tlaka jest konzumacija velikih količina soli. Čak 80 posto svjetskog stanovništva koje unosi manje količine soli u hrani ne poznaje probleme s visokim tlakom. Japanci, ma koliko se zdravo hranili, koriste jako puno soli pa je pojavnost visokog tlaka u toj naciji gotovo epidemijska i od nje pati gotovo svaki drugi odrasli Japanac.
Prekomjerna tjelesna težina također je razlog za pojavu visokog tlaka, i to bez obzira na dob. Budući da su Hrvati među najdebljim nacijama na Starom kontinentu, "tlakaši" pa i smrtnost od posljedica povišenog tlaka vrlo su česti i kod nas. Svaki treći Hrvat koji pati od problema s visokim tlakom mogao bi ga kontrolirati i normalizirati pazeći na prehranu i smanjujući unos soli i nitrata na jednu čajnu žličicu dnevno. Iako se ovo čini puno, u hrani tijekom dana pojedemo i više od toga jer sol ne unosimo samo soleći jelo. Krije se u svakoj hrani koju pojedete – od peciva do konkretnih obroka.
Oprezno s pilulama
Tako se u tijelo dnevno unese od 10 do 20 puta više soli nego što nam je zaista potrebno, a visok tlak tek je jedna od posljedica takve prehrane.
Slijede ga problemi s bubrezima, zadržavanje tekućine u masnim naslagama, oko zglobova... Hormoni, posebno estrogen iz kontracepcijskih pilula i preparata za ublažavanje simptoma menopauze, vrlo često zadržavaju sol u tijelu pa su tlak i zadržavanje vode vrlo čest slučaj. Pušenje te alkohol i nedostatno kretanje doprinose trajnom porastu krvnog tlaka.
Oprez! Ovo su četiri ubojice vašeg srca
Hrana koju vole vaše žile i srce
Svježe voće i povrće - povrće će povećati zalihu kalija koji je odgovoran za regulaciju tlaka.
Limunov sok i jabučni ocat - Pomiješani s toplom vodom i medom potiču probavu jer zatvor pogoduje tlaku.
Riba - Omega-3 masne kiseline u ribi štite krvne žile i smanjuju upalne procese.
Maslinovo ulje - blagotvorno djeluje na lipide u krvi i smanjuje krvni tlak. Uzimajte ga svakodnevno.
Svježi celer i divlje šparoge - Ove su namirnice sjajni diuretici pa pomažu izlučivanje viška tekućine iz organizma.
Zaboravite na ove namirnice
Pecivo i grickalice - U samoj pripremi tijesta dodaje se previše soli, a začinjeni su i nakon pečenja.
Čips, pečeni krumpir, kokice - Slasne grickalice obilno su posoljene i tretirane pojačivačima okusa.
Margarin - sadrži hidrogenizirana ulja i konzervanse, puno soli i vode.
Dimljeno meso, slanina... - Kako bi ostalo zaštićeno, suho meso obilno se soli. Zaboravite na njega.
Sir - Dvije manje kriške sira iz salamure sadrže količinu soli dostatnu za tjedan.
Umor, depresija, impotencija...
Medikamentozna terapija kojom se kontrolira visoki krvni tlak vrlo je uspješna, a prepisani ljekovi spašavaju živote ‘tlakašima’. No, rezultati se ne mogu očekivati preko noći. Liječenje antihipertenzitivima je dugotrajna terapija koja vrlo često traje doživotno. Drugim riječima, ovi ljekovi ne liječe visoki tlak već ga tek održavaju pod kontrolom. Nuspojave koje se bilježe kod uzimanja lijekova za tlak su vrlo često umor, depresija, impotencija, pa čak i razvoj šećerne bolesti.
Zdrav život, sport i prehrana
Kada se jednom suočite s ozbiljnim zdravstvenim problemom posljednji je trenutak da promijenite životne navike, a kada je riječ o hipertenziji onda je prvi korak pravilna prehrana. Sol nema što tražiti u vašoj kući, već hranu začinite aromatičnim biljem, lukom, češnjakom i namirnicama koje su prirodno slane. Odaberite sportsku aktivnost koja će vas vratiti u formu, strogo kontorolirajte težinu i izbacite alkohol.
Objavljeno Večernji list, nova rubrika Život, 05.03.2013./Piše: Tanja Božić
http://www.vecernji.hr/zivot/tlak-svaki-peti-hrvat-riskira-infarkt-ili-mozdani-udar-clanak-518962
Uppt, preuzeto 29.03.2013./m.v.