UDRUGA ZA PREVENCIJU PREKOMJERNE TEŽINE
ASSOCIATION FOR OVERWEIGHT PREVENTION
Osnovana je u listopadu 2002. godine.
Naša je želja potaknuti svaku osobu na preuzimanje odgovornosti za vlastito zdravlje, jer se samo znanjem o ispravnom načinu življenja, pravilnom prehranom i fizičkom aktivnošću, može raditi na osobnoj prevenciji.
Zdravlje
Odnos obima struka i visine bolji od indeksa telesne mase
- Detalji
- Objavljeno Nedjelja, 10 Lipanj 2012 16:51
- Hitovi: 4305
Objavljeno:
Odnos obima struka i visine bolji je indikator bolesti srca i dijabetesa nego indeks telesne mase (BMI), prema novom istraživanju koje je nedavno predstavljeno na jednom naučnom skupu.
Vođa studije dr Margaret Ešvel (Margaret Ashwell), nezavisni konsultant i bivši naučni direktor Britanske fondacije za nutricionizam, predstavila je rezultate na 19. Kongresu o gojaznosti u francuskom gradu Lionu 12. maja.
Održavanje obima struka ispod polovine visine može da pomogne u porastu očekivane dužine života za sve ljude na svetu, rekla je Ešvelova, a prenosi list Telegraph. Tako muškarac koji je visok 183cm treba da ima obim struka manji od 91cm, dok žena visoka 163cm treba da ima obim struka manji od 81cm.
Ešvelova je izjavila da ovo merenje treba da služi kao sredstvo za praćenje. Ideja da se koristi odnos obima struka i visine da bi se predvideo rizik od kardiometaboličkih bolesti nije nova, ali postaje sve aktuelnija s obzirom da nove studije sve više potvrđuju njen značaj.
Na ovom skupu Ešvelova je predstavila rezultate studije u kojoj je analizirano zdravlje 300.000 ljudi i otkriveno da odnos obima struka i visine bolje predviđa visok krvni pritisak, srčani i moždani udar nego indeks telesne mase.
Indeks telesne mase se standardno koristi za utvrđivanje gojaznosti. Taj indeks odražava odnos telesne težine osobe u kilogramima i kvadrata visine u metrima. Međutim, on ne uzima u obzir raspoređivanje masti u organizmu.
Abdominalne masne naslage negativnije utiču na organe kao što su srce, jetra i bubrezi nego masne naslage na bokovima i zadnjici u smislu kardiometaboličkog rizika. Prošle godine Ešvelova je bila koautorka rada o sve većoj važnosti korišćenja odnosa obima struka i visine za procenu kardiometaboličkog rizika i apelovala na naučnike da koriste konzistentnu terminologiju za istraživanje ovog odnosa kako bi mogao lako da se koristi u literaturi.
Prednost odnosa obima struka i visine leži u jednostavnosti poruke važne za zdravlje koja glasi - održavajte obim struka ispod polovine visine. Ovo je mnogo lakše zapamtiti nego indeks telesne mase, gde ne samo treba da računate odnos svoje telesne težine u
kilogramima i kvadrat visine u metrima, već takođe treba da zapamtite koji raspon ovog odnosa podrazumeva zdravu osobu.
Da biste precizno izmerili obim struka, treba da ga merite na polovini između poslednjeg rebra i vrha ilijačne kosti (vrha karlične kosti na kuku), kao što preporučuje Svetska zdravstvena organizacija, kaže Ešvelova.
Neke dijete kao formule za mršavljenje mogu biti izuzetno štetne za organizam. Nije preporučljivo korišćenje ni jedne vrste dijeta bez prethodne konsultacije sa lekarom. Dijete prenosimo sa najboljom namerom pa nismo odgovorni za neuspeh iste, njenu moguću štetnost po zdravlje kao ni druge posledice koje njena primena može izazvati. Sprovođenje ovih dijeta preuzimate na vlastitu odgovornost.
Napomena Udruge: u dijagnosticiranju prekomjerne tjelesne težine ili pretilosti najbolji rezultati se postižu kombinacijom svih metoda mjerenja (BMI, odnos struka i bokova, mjerenje masnog tkiva kaliperom) te primarne dijagnostike kotrolom krvi (šećer i masnoće) te provjerom tlaka. Svi rezultati koji se dobiju najbolji su pokazatelj pretiloj osobi, ali i liječniku ka daljnjoj primjeni adekvatnog liječenja.
Uppt, lipanj, 2012./m.v.