UDRUGA ZA PREVENCIJU PREKOMJERNE TEŽINE
ASSOCIATION FOR OVERWEIGHT PREVENTION
Osnovana je u listopadu 2002. godine.
Naša je želja potaknuti svaku osobu na preuzimanje odgovornosti za vlastito zdravlje, jer se samo znanjem o ispravnom načinu življenja, pravilnom prehranom i fizičkom aktivnošću, može raditi na osobnoj prevenciji.
Zdravlje
MIJASTENIJA GRAVIS
- Detalji
- Objavljeno Petak, 30 Studeni 2007 21:56
- Hitovi: 15521
Naziv miastenija gravis dolazi od grčke i latinske riječi, a znači «teška mišićna slabost». Miastenija gravis je autoimuna bolest, bolest živčano-mišićne spojnice
Tema OTV emisije Čovjek i zdravstvena kultura, dana 7.11.2007.
MIJASENIJA GRAVIS
Bolesti živčanog sustava
Naziv miastenija gravis dolazi od grčke i latinske riječi, a znači «teška mišićna slabost». Miastenija gravis je autoimuna bolest, bolest živčano-mišićne spojnice. Nastaje zbog blokade prijenosa podražaja sa živca na mišić pa mišić zbog čega mišić ostane nekontrahiran. Miastenija gravis je bolest svih dobnih skupina, ali u prvom redu zahvaća osobe 3. i 4. desetljeća života, dakle ljude u punoj životnoj i radnoj snazi.
Nije zarazna niti direktno nasljedna bolest.
Klinički znakovi i simptomi
Kod bolesnika s miastenijom gravis može doći do pojave jednog ili više simptoma i znakova bolesti, koje se sastoje od vrlo blagih smetnji s kojim se bolesnik lagano nosi do vrlo opsežnih i teških koje ugrožavaju život.
Bolesnik može razviti: spuštanje kapaka na jednom ili oba oka, dvoslike, opuštenost mišića lica, otežano žvakanje i gutanje, unjkav govor (govor kroz nos), slabost mišića vrata i ramena, otežano držanje glave, slabost prstiju, slabost ruku i nogu te otežano disanje (mijastenična kriza).
Što sve može pogoršati kliničku sliku miastenije gravis?
Do pogoršanja može doći zbog fizčke aktivnosti, emocionalnih stresova, respiracijske i ostale infekcije. Kod žena su uobičajena pogoršanja vezana uz menstruaciju. Redovito pogoršanje kliničke slike dolazi na početku odnosno pod kraj trudnoće.
Krize
Najteži oblik miastenije gravis je miastenička kriza. U stanju miasteničke krize bolesnik ne može govoriti, gutati, žvakati, služiti se rukama odnosno nogama, također dolazi do nemogućnosti disanja. Bolesnika u takvom stanju potrebno je hitno smjestiti u specijaliziranu ustanovu.
Hrana
Bolesnicima koji boluju od miastenije gravis, posebno onima koji se liječe kortikosteroidima, preporuča se prehrana siromašna ugljikohidratima i masnoćama.
Liječenje Ako se na vrijeme dijagnosticira i na odgovarajući način liječi, većina bolesnika postiže oporavak, tako da su uz manje ili veće prilagodbe u mogućnosti svladavati dnevne obaveze, a neki i radne.
Liječenje je vrlo teško, a uključuje antikolinesterazne lijekove (piridostigmin), timektomiju (odstranjivanje timusa - prsne žlijezde), kortikosteroide, imunosupresive (lijekove koji suprimiraju imunološki sustav), te plazmaferezu koji mogu utjecati na tijek bolesti u smislu usporavanja napredovanja bolesti.
Tema OTV emisije Čovjek i zdravstvena kultura, dana 7.11.2007.