UDRUGA ZA PREVENCIJU PREKOMJERNE TEŽINE
ASSOCIATION FOR OVERWEIGHT PREVENTION
Osnovana je u listopadu 2002. godine.
Naša je želja potaknuti svaku osobu na preuzimanje odgovornosti za vlastito zdravlje, jer se samo znanjem o ispravnom načinu življenja, pravilnom prehranom i fizičkom aktivnošću, može raditi na osobnoj prevenciji.
Zdravlje
LIJEKOVI ZA DEBLJINU
- Detalji
- Objavljeno Petak, 11 Rujan 2009 12:08
- Hitovi: 4379
Postojeći lijekovi mogli bi biti korisni u liječenju debljine. Dva lijeka koja je već odobrila U.S. Food and Drug Administration (FDA) mogla bi imati ulogu u pomoći ljudima da izgube višak kilograma, objavljeno je na Ivanhoe novostima.
U studiji koju je proveo Harvard Medical School, istraživači su pronašli da miševi koji su bili genski promijenjeni tako da su otporni na leptin – hormon koji nam govori kada smo pojeli dovoljno – bili su ponovno osjetljivi nakon liječenja lijekovima naziva PBA i TUDCA.
Lijekovi djeluju tako da pomažu u slaganju i prijenosu proteina unutar endoplazmatskog retikulima ili ER unutar stanice, koji se opisuje kao tvornica proteina u stanici. Kada molekularni radnici unutar tvornice ne mogu dovoljno brzo raditi, ER više ne postoji u stresnoj situaciji.
Kad se to dogodi, ER ne reagira odgovarajuće na leptin. Lijekovi djeluju kao kemijski radnici koji uklanjaju malaksalost.
I normalni miševi i oni bez leptina izgubili su na tjelesnoj masi u studiji. Normalni su miševi prestali gubiti kilograme nakon inicijalnog gubitka. Miševi bez leptina nastavili su smanjivati tjelesnu masu cijelo vrijeme dok su primali lijekove. Rezultati su posebno uzbudljivi, istaknuli su autori, zato što je leptin otkriven prije više od desetljeća, ali do sada znanstvenici nisu bili u mogućnosti upotrijebiti ga za pomoć kod životinja i ljudi koji imaju višak kilograma.
”Naša studija je prvi uspjeh u senzitiviziranju debelih miševa na dijeti s visokim udjelom masnoća na leptin”, izjavio je autor studije Umut Ozcan. “Ako bi to bilo djelotvorno kod ljudi, moglo bi liječiti debljinu.” Studija je objavljena na mrežnim stranicama u siječnju 2009. u časopisu Cell Metabolism.
Objavljeno: www.mojdoktor.hr
Za MojDoktor 20.08.09.Maja Vajagić, dr.med.
Preuzeto za Uppt, 11.09.09.