UDRUGA ZA PREVENCIJU PREKOMJERNE TEŽINE
ASSOCIATION FOR OVERWEIGHT PREVENTION
Osnovana je u listopadu 2002. godine.
Naša je želja potaknuti svaku osobu na preuzimanje odgovornosti za vlastito zdravlje, jer se samo znanjem o ispravnom načinu življenja, pravilnom prehranom i fizičkom aktivnošću, može raditi na osobnoj prevenciji.
Tjelesna aktivnost
TJELESNA AKTIVNOST U PREVENCIJI PRETILOSTI
- Detalji
- Objavljeno Petak, 19 Rujan 2008 14:00
- Hitovi: 6443
Piše: Mario Kasović
TJELESNA AKTIVNOST
Istraživanja Svjetske zdravstvene organizacije alarmiraju problem nedovoljne razine dnevne tjelesne aktivnosti tj. 'sjedećeg' načina života. Procjene pokazuju da je on među deset vodećih uzroka smrtnosti današnjice. Problem je veći time što dokazi pokazuju znatno povećanje ovog problema iz godine u godinu. Ovaj način života donosi niz popratnih problema kao što je moždani udar, dijabetes tipa 2, srčani infarkt, maligne bolesti, pretilost i još mnogo toga.
Primjerena, redovita i kontrolirana tjelesna aktivnost, dokazi potvrđuju, uz ostale čimbenike može pozitivno utjecati na prevenciju velikog broja bolesti i stanja današnjice. Dobra je vijest da je na pretilost, jednog od najvećih problema, moguće efikasno djelovati primjenom različitih oblika tjelesne aktivnosti.
Cilj tjelesnih aktivnosti i vježbanja u prevenciji i redukciji potkožnog masnog tkiva je sagorijevanje viška masnoća uz razvoj srčano-žilnog, dišnog i mišićno-koštanog sustava, a time i povećanje zdravlja i razine kvalitete svakodnevnog života. Najefikasniji oblici u rješavanju ovog problema su cikličkog karaktera. To su najčešće jednostavnije kretne strukture koje se kontinuirano ponavljaju u vremenu. Aktivnosti koje su primjerene ovom problemu su hodanja i trčanja, biciklizam, plivanje, rolanje i skijaško trčanje te aerobika kao složenija aktivnost. Vježbanje ovog tipa može se odvijati i u zatvorenom prostoru na trenažerima kao što su trake za trčanje, sobni bicikli i steperi i slično.
Primarni zadatak vježbanja je postizanje kontinuirane aerobne aktivnosti u trajanju od 30 minuta i intenziteta između 50 i 70% od maksimalne frekvencije srca (od broja 220 oduzmemo svoju kronološku dob). Efikasnost vježbanja povećava se aktivacijom što većeg broj mišića u tijelu s naglaskom na one najveće koji troše i najviše energije.
Osim aerobnih važne su i vježbe snage koje učvršćuju rizična područja. Prednost ovih vježbi je što ne zahtijevaju puno prostora te ih je moguće primijeniti u različitim uvjetima i u velikom broju različitih oblika.
Najbolji učinci u prevenciji i redukciji pretilosti pokazuju se kombinacijom aerobnih vježbi i vježbi snage. U ovom prilogu izabrali smo primjerne vježbe snage na velikoj lopti za rizična područja zbog svoje jednostavnosti. Radi efikasnijeg učinka, kao uvod ovom dijelu, potrebno je napraviti zagrijavanje tijela kroz vježbe aerobnog karaktera prethodno navedene u ovom članku.
Redovitim vježbanjem, strpljenjem i pridržavanjem savjeta stručnjaka cilj je zagarantiran, a time život kvalitetniji i sretniji.
Piše: Mario Kasović
Preuzeto za web Udruge, rujan 2008.