UDRUGA ZA PREVENCIJU PREKOMJERNE TEŽINE
ASSOCIATION FOR OVERWEIGHT PREVENTION
Osnovana je u listopadu 2002. godine.
Naša je želja potaknuti svaku osobu na preuzimanje odgovornosti za vlastito zdravlje, jer se samo znanjem o ispravnom načinu življenja, pravilnom prehranom i fizičkom aktivnošću, može raditi na osobnoj prevenciji.
Djeca
Kako žive tinejdžeri u Hrvatskoj
- Detalji
- Objavljeno Srijeda, 09 Svibanj 2012 08:15
- Hitovi: 4890
Svaka druga djevojčica misli da je predebela
Objavljeno: Jutarnji list, 04.05.2012.
Autor: Goranka Jureško
ZAGREB - Svaka druga djevojčica u dobi od 13 do 15 godina u Hrvatskoj nezadovoljna je svojim izgledom jer misli da je predebela. Njih 40 posto misli da bi trebale na dijetu kako bi smršavile. Govore to podaci iz međunarodnog istraživanja “Ponašanje u vezi sa zdravljem školske djece” prema kojem je udio debele djece u dobi od 11 do 15 godina u zadnje četiri godine u Hrvatskoj u porastu.
INFOGRAFIKA – statistički podatci
Tjelesna težina
Udio djece s prekomjernom težinom ili čak debele povećava se zadnjih deset godina. Hrvatska su djeca u dobi od 13 godina 2002. bila na 25. mjestu, 2006. na 11., a u ovom posljednjem istraživanju na 7. mjestu. Slično se sa 13-godišnjacima i 15-godišnjacima događalo 2010., kada su zauzeli neslavno peto mjesto. Zbog toga ne čudi da je čak polovica djevojaka nezadovoljna svojim tijelom, a 15 posto odlučilo se za dijetu.
Prehrambene navike: 66% djece ne jede voće i povrće svaki dan
Premda je doručak najvažniji obrok, posebice za djecu, u Hrvatskoj radnim danom redovito doručkuje samo 59 posto učenika i 54 posto učenica. Nije obljubljeno ni voće i povrće. Tako je 66 posto učenika izjavilo da ne jede voće i povrće svaki dan, a stručnjaci kažu da bi u toj dobi djeca trebala jesti tri porcije povrća i dvije voća. Primjer je Danska, gdje djeca u dobi od 15 godina svaki dan jedu voće. No, u Hrvatskoj zato tridesetak posto djece svaki dan pije slatka pića, a slično je i sa slatkišima, čija konzumacija raste.
Tjelesna aktivnost
Mladi su u Hrvatskoj umjereno tjelesno aktivni 4,2 dana u tjednu, i to 4,6 dana dječaci, a 3,8 dana djevojčice. U odnosu na istraživanje iz 2006., tjelesna aktivnost mladih pada, kažu istraživači koji smatraju da značajnu ulogu u tome ima tjelesni odgoj. No, upozoravaju da pretrpana satnica ostavlja premalo vremena baš za tjelesnu kulturu, inače vrlo važnu za ukupno zdravlje mladih.