UDRUGA ZA PREVENCIJU PREKOMJERNE TEŽINE
ASSOCIATION FOR OVERWEIGHT PREVENTION
Osnovana je u listopadu 2002. godine.
Naša je želja potaknuti svaku osobu na preuzimanje odgovornosti za vlastito zdravlje, jer se samo znanjem o ispravnom načinu življenja, pravilnom prehranom i fizičkom aktivnošću, može raditi na osobnoj prevenciji.
Djeca
RECITE NE HAMBURGERU
- Detalji
- Objavljeno Utorak, 06 Travanj 2010 19:21
- Hitovi: 3963
http://www.she.hr/default.aspx?ID=275
Djeca školske i predškolske dobi moraju imati pet zdravih obroka dnevno. Međutim, prehrambene navike djece su u stvarnosti daleko od idealnih.
Većina djece ne jede ništa za doručak, a na dnevnom meniju se uglavnom nalazi brza hrana bogata mastima i šećerima, a siromašna hranjivim nutrijentima.
- Veliku ulogu u prehrani djeteta igraju bake i djedovi koji neprestano „natrpavaju“ dijete s hranom u strahu da će biti gladno. Danas debljina više nije estetski nego zdravstveni problem. Ako dijete već s nekoliko navršenih godina usvoji tako loše prehrambene navike, vjerojatno će ih se kasnije neće moći riješiti,- istaknula je Katarina Kolarik, medicinska sestra i zdravstvena voditeljica dječjeg vrtića Tratinčica.
Uzroci i psihičke naravi
Uzroci gojaznosti kod djece su nepravilna prehrana, preskakanje obroka, konzumiranje grickalica, nasljedni faktori i nedovoljna tjelesna aktivnost. Osim toga, uzroci mogu biti i psihičke naravi - nezadovoljstvo i tuga.
- Da bi se pomoglo djetetu, potrebna je zajednička akcija cijele obitelji - svi trebaju promijeniti prehrambene navike, kupovati kvalitetniju hranu i izbjegavati kupnju grickalica, - ističe Kolarik.
Gojaznost može prouzročiti niz kroničnih bolesti u kasnijoj dobi kao što su srčane bolesti, povišeni krvni tlak i šećerna bolest. Osim toga, predstavlja i važan čimbenik u nastanku psihičkih poremećaja u razdoblju adolescencije.
Mršavošću do divljenja okolineU adolescenciji, kada dijete počinje otkrivati svoje tijelo, često može biti nezadovoljno s onime što vidi. To se posebice događa djevojčicama kada se okrenu drastičnim dijetama koje na kraju mogu dovesti do niza oboljenja pa čak i smrti.
Odbijanje hrane ili anoreksija je psihički poremećaj. Djevojčice koje boluju od ovog poremećaja često dolaze iz „nesređenih“ obitelji, a odbijanje hrane je njihov način kontrole nad svojim tijelom kako bi izazvale divljenje okoline.
Djecu od najranijih dana trebamo učiti koje su namirnice dobre, a koje loše za njih. Ako im od početka ne usadimo zdrave navike, teško da će ih usvojiti kao odrasle osobe.