Ekipa znanstvenika otkrila je cerebralni dio koji kontrolira nakuplja li se suvišak energije u obliku masnoće ili se sagorijeva u mišićima
KAKO TIJELO REGULIRA METABOLIZAM MASNOĆA
Ekipa znanstvenika otkrila je cerebralni dio koji kontrolira nakuplja li se suvišak energije u obliku masnoće ili se sagorijeva u mišićima. Istraživači se nadaju da će njihovo otkriće dovesti do razvoja novih načina liječenja pretilosti.
Riječ je o dijelu mozga nazvanom sustav melanokortin. Već je poznato da se tim sustavom dobivaju poruke iz želuca koje ukazuju na senzacije gladi ili sitosti. Sustav odgovara na te poruke navodeći organizam da unese hranu ili da sagori kalorije.
Posljednja faza istraživanja otkrila je da melanokortinski sustav sudjeluje i u usmjeravanju viška energije kada ona treba biti pretvorena u masnoću ili uskladištena i metabolizirana.
Eksperimenti obavljeni na miševima dokazali su da se masnoća metabolizira kada je sustav stimuliran sve dok ne poveća svoju aktivnost. Kada su u sustavu razine aktivnosti smanjene, povećava se akumulacija masnoće.
Sve se to događa neovisno o količini unesene hrane u tijelo. "Uspjeli smo u praksi promijeniti signale u tzv. nutrijentnim putevima tijela sve dok kalorije nisu bile metabolizirane, a intervenirali smo bez promjena na količini unesene hrane", objasnio je Matthias Tschöp, profesor psihijatrije na Sveučilištu Cincinnati, ujedno i voditelj istraživanja.
Osim toga, njegova je ekipa promatrala i zamorce koji su patili od pretilosti uslijed genetskih defekata na melanokortinskom sustavu. Rezultati su indicirali da problem proizlazi iz defekta mehanizma skladištenja i sagorijevanja masnoća.
"Naši rezultati ne objašnjavaju samo motive zbog kojih smanjene razine melanokortina izazivaju pretjeranu tjelesnu težinu, i bez povećanog unosa hrane, već su usmjereni i na razvoj novih djelotvornih lijekova za kontrolu pretilosti", potvrdio je Tschöp.
Financijsku potporu za studiju koja je uključena u projekt Diabesity pruža EU.
Početkom ove godine istraživači su otkrili molekulu koja sudjeluje u pretilosti formirajući vezu između spontane tjelesne aktivnosti (poput pokreta koji se obavljaju dok osoba radi na kompjutoru) i unesene hrane.
Izvor: Journal of Clinical Investigations / Objavljeno: 9.10.2007.
Preuzeto za web Udruge sa ww.Pliva zdravlje, siječanj 2008.
Dodatak: tekst iz arhive Udruge
Odrasla osoba prosječne tjelesne težine ima u svome tijelu preko 30 milijardi masnih stanica, dok pretile osobe imaju više od 100 a ponekad i do 200 milijardi masnih stavnica. Pretpostavlja se da se stvoreni broj masnih stanica ne može smanjivati, ali se one mogu držati pod kontrolom tj. mogu se «obuzdati» pravilnom i kontroliranom prehranom, te adekvatnom tjelesnom aktivnošću