Gotovo je svaki drugi odrasli Europljanij predebeo, a svaki peti je patološki debeo, iznio je prof. Christoph Beglinger iz Gastroenterološke klinike Sveučilišne bolnice u Baselu
SVAKI DRUGI EUROPLJANIN JE PREDEBEO
Gotovo je svaki drugi odrasli Europljanij predebeo, a svaki peti je patološki debeo, iznio je prof. Christoph Beglinger iz Gastroenterološke klinike Sveučilišne bolnice u Baselu na konferenciji za novinare povodom Ujedinjenog europskog gastroenterološkog tjedna u Parizu, 1. studenog 2007.godine.
Istraživanja su pokazala, dodao je,da pretile osobe tri do četiri puta češće i jače pate od depresije i anksioznosti nego osobe normalne težine.
«Pretile osobe sebe smatraju neatraktivnima te mmisle da ih ljudi ogovaraju iza njihovih leđa. Također se teže zapošljavaju, a neki se liječnici ponašaju neprikladno prema njima. Nakon gubitka prekomjernih kila, takve se osobe osjećaju potpuno drugačije, što slijedi i izvanredno poboljšanje mentalnog stanja, a čak 90% bi se radije nosilo s amputacijom noge ili gubitkom vida, nego da se ponovno udeblja «– izjavio je prof. Beglinger.
Broj ekstremno i patološki debelih osoba drastično se povećao posljednjih nekoliko godina, pa se u nekim europskim zemljama s tim problemom susreće svaka četvrta žena i svaki peti muškarac.
Beglinger smatra da je uzrok vrtoglavog povećanja broja pretilih osoba u praktično neograničenoj dostupnosti hrane, pogotovo brze hrane (fast food) i izrazitom smanjenju tjelesnih aktivnosti.
Stručnjaci iz cijelog svijeta bilježe ovaj fenomen koji za sobom povlači i niz drugih problema i bolesti, poput srčanih i moždanih udara, dijabetesa, visokog krvnog tlaka, masne jetre, gihta, artroze, osteoporoze i karcinoma.
Autor: Borka Cofuk
Objavljeno u Liječničkim novinama br. 65/ prosinac 2007.g.
Odabir teksta: Sonja Njunjić
Tekst preuzet za web Udruge, siječanj 2008.