Zdravlje

ŠTO JE ZDRAVLJE?

  • Ispis

Koliko god se svakom čovjeku čini da zna što znači biti zdrav, zdravlje nije lako definirati. Suvremeni način života zahtijeva i prilagodbe nekih općih definicija zdravlja.

ŠTO JE ZDRAVLJE? 

 

Koliko god se svakom čovjeku čini da zna što znači biti zdrav, zdravlje nije lako definirati. Suvremeni način života zahtijeva i prilagodbe nekih općih definicija zdravlja.

 

 

 

U današnjem trenutku još uvijek se čini najbolja definicija koju Svjetska zdravstvena organizacija preporuča  "Zdravlje predstavlja tjelesno, duševno, socijalno i ekonomsko blagostanje, a ne samo odsustvo bolesti".

 

U svakidašnjem životu pojam zdravlja ipak se vrlo često veže samo uz odsustvo bolesti.

 

 

Zdravlje poboljšavaju i ostali čimbenici  

U znakove zdravlja svakako upisujemo pozitivno raspoloženje, optimizam u suočavanju s problemima kao i toplina i zadovoljstvo u odnosu s drugim ljudima. Osjećaj sigurnosti, bezbrižnost u stanovanju, školovanju, radu kao i mogućnost uživanja u općim životnim dobrima znatno i nedvojbeno produljuju životni vijek. Zdrav okoliš, kvalitetno zadovoljena potreba za pitkom vodom, odgovarajuća prehrana, uvjeti stanovanja, upotreba sigurnih tehničkih pomagala osiguravaju zdravu okolinu tj. omogućavaju razvoj pojedinca i društva u cjelini.

 

Bilo bi vrlo dobro i razumno usmjeriti svu našu pozornost prema sprječavanju nastanka bolesti, a kad se ona pojavi što bržem i uspješnijem liječenju. Dakle, čuvanje zdravlja i sprječavanje bolesti odgovornost je svakog od nas kako bi se i život pojedinca i cijelih zajednica unaprijedio i produljio. Tome pridonose i postojanje sve kvalitetnijih lijekova protiv određenih bolesti koji omogućavaju kvalitetnije liječenje i potpomažu da se život učini manje tegoban. Kad govorimo suvremenim jezikom zdravlja to znači, da je naš život određen da bude pod kontrolom profesionalno obučenih stručnjaka (liječnika i medicinskog osoblja) koji nas prate od začeća pa sve do našeg kraja. Dostignuće suvremenog društvenog razvoja sve više se mjeri dostupnošću zdravstvene zaštite. Razvijena društva mjere svoja ukupna bogatstva i na temelju zdravlja pojedinca, obitelji, a time i cijele zajednice.

 

Simptomi - znakovi zdravlja  

 

 

Toplina, smirenost i stabilni odnosi značajno mogu doprinijeti općem osjećaju zdravlja.

 I kao što bolesti imaju često svoje simptome (znakove) tako i zdravlje ima svoje značajke koje se očituju kao tzv. "simptomi zdravlja". Dobar apetit, uredne fiziološke funkcije, dobivanje na težini dok traje rast i razvoj, ustaljena težina u odrasloj dobi. Uredna probava, miran i spokojan san, a u zreloj životnoj dobi kod žena uredan menstrualni ciklus. Tu također spada i uredan sluh i dobar vid do onog životnog razdoblja kad se ti fiziološki osjeti počinju smanjivati.

 

 

 

U zdravlje posebno spada osjećaj spolne zrelosti s normalnim potrebama spolnog života koji predstavlja istinski preduvjet dobrog psihičkog zdravlja. Na kraju želimo li prepoznati i vanjske znakove zdravlja onda su to kod čovjeka čista i svježa koža, sjajne oči, čvrsta i sjajna kosa, uravnotežena uhranjenost, lako kretanje tijela, dobro držanje. Uz fiziološke značajkama zdravlja treba pridodati i psihološke. Zrelim odnosom prema sebi i drugima tj prihvaćanjem osoba sa svim njihovim vrlinama ali i nedostacima omogućuje nam razvoj zdravih i poželjnih odnosa među pojedincima kao i u cjelokupnom društvu.

 

Etiologija zdravlja

Cijeli niz etioloških čimbenika utječe na zdravlje. Na neke od njih možemo kontinuirano utjecati, poboljšavati ih, dok na neke ne možemo uvijek utjecati. Među uzroke sigurnog zdravlja treba ubrojiti tzv. urođene osobine pojedinca. Te osobine zavise o brojnim faktorima kao što su zdravstveno stanje roditelja prije začeća djeteta, a posebno zdravlje majke u razdoblju trudnoće, zdravstveni status na porodu i sl.

 

Nasljedni čimbenici o kojima se toliko toga već danas sa sigurnošću zna mogu u etiologiji zdravlja imati presudnu ulogu. "Popravak" genskog koda u središtu je zbivanja u suvremenoj medicinskoj znanosti te se u praksi nastoje neke bolesti prevenirati, a za neka oštećenja spraviti efikasne i uspješne lijekove.

 

Zdrav pojedinac - preduvjet zdrave obitelji

Kod zdrave obitelji dobro je razvijen jednakovrijedan status svakog njezinog člana, osjećaj slobode, ali i brižnosti za drugog člana. Sve više se znanstveno potvrđuje velika i nezamjenjiva važnost obitelji u zdravom ljudskom življenju. No, i obitelj se u suvremenom svijetu mijenja, transformira te se zdravlje obitelji počinje definirati drugim pokazateljima od tradicionalnih shvaćanja. Kao vrlo dinamična zajednica obitelj je zdrava toliko koliko su zdravi pojedinci tj. članovi te obitelji.

 

 

 

Obitelj, također, može najbrže djelovati i poboljšati narušeno zdravstveno stanje svakog člana utječući na mijenjanje negativnih stavova oboljelog člana, ali i prilagođavajući stavove ostalih članova novonastaloj situaciji. Pojava bolesti, iako neželjeni događaj, zdravu obitelj još više učvršćuje i potiče pojedinca i članove da pojačaju napore u čuvanju zdravlja kako za sebe tako i druge članove obitelji.   

Prim. Slavko Lovasić, dr.med., specijalist opće-obiteljske medicine

 

Objavljeno T-portal/ 15.09.2005.

Odabir teksta za web: Sonja Njunjić, siječanj 2008.