Prije nego odlučite uzeti laksativ, prvenstveno obratite pozornost na prehrambene i druge životne navike.S problemom lijenih crijeva čovjek se susreće već stoljećima i rješava ga na različite načine. Svatko tko ima ovaj neugodni problem trebao bi ga pokušati riješiti prvenstveno promjenom svojih prehrambenih navika, povećanjem unosa tekućine i uvođenjem redovite tjelovježbe u svakodnevne aktivnosti. Ako ovo ne poluči zadovoljavajuće rezultate, laksativi mogu pomoći.
Možda vam se nameće pitanje mogu li laksativi pogoršati postojeći problem? Ne oštećuju li sluznicu crijeva? Koliko su preporučljivi biljni laksativi?
Kroz povijest medicine je već stoljećima poznato blagotvorno djelovanje na organizam Sennae angustifoliae, biljke s laksativnim svojstvima. Inače, olakšanju koje su donosili laksativi pripisivana su i čudesna svojstva pa iz tih vremena potječe i stari zapis iz Hadisa: "Vjeruj u list sene i kumin, oni liječe sve bolesti osim smrti".
I najčuveniji liječnik 16. stoljeća, Paracelzus, govorio je o izvanrednim učincima sene kao prirodnog laksativa na ljudski organizam. Kroz stoljeća su se ovoj biljci pripisivala i dodatna ljekovita svojstva - od univerzalnog lijeka protiv bolova u želucu do lijeka protiv "svih bolesti" - pa, na primjer, današnja tradicionalna medicina na Bliskom istoku preporuča senu u slučaju "ludila od prevelikog razmišljanja".
Početkom 20. stoljeća na tržištu se pojavilo mnoštvo raznolikih preparata s laksativnim djelovanjem, a time i njihova masovna uporaba. Pa ipak, među vodeće se izdvojio preparat pripravljen od Sennae angustifoliae, već stoljećima poznate biljke.
Oprečna mišljenja
Kako se snaći u mnoštvu ponuđenih preparata? Koji je od njih "najbolji"? Može li uzimanje laksativa nanijeti štetu? Čak i među liječnicima ima dosta oprečnih mišljenja pa često susrećemo one koji uzimanje laksativa povezuju s oštećenjem crijeva.
Jedan od vodećih gastroenterologa sa Sveučilišne klinike u Mainzu, Dr. Roland Wanitschke, ne vjeruje da danas laksativi u uobičajenoj uporabi mogu dovesti do oštećenja crijeva. On kaže: "Tijekom dugo godina nikad nisam susreo pacijenta s crijevima oštećenim od laksativa, niti sam takvo što čuo od svojih kolega." On smatra da izvješća o takvim oštećenjima potječu iz prošlosti kada je na tržištu bilo puno različitih laksativa baziranih na živinim solima te dalje kaže: "Uostalom, liječnik najprije treba ustanoviti je li sporost crijeva posljedica nekog organskog uzroka koji se može otkloniti."
Iako danas dostupni preparati ne oštećuju crijeva, čak ni kada se uzimaju kroz duže vremensko razdoblje, prije nego što odlučite uzeti laksativ najbolje je prvenstveno obratiti pozornost na prehrambene navike. Uzimanje dovoljnih količina vlaknaste hrane (voća, povrća, žitarica) često može biti jedina mjera dostatna za normalizaciju probave. Preporuka Njemačke udruge za ishranu kaže - najmanje 30 g vlaknaste hrane na dan, 2 L tekućine dnevno i redovita tjelovježba.
Kad dođe vrijeme za dodatnu pomoć
Kada promjene u načinu života ipak ne dovedu do željenog rezultata, vrijeme je za dodatnu pomoć. Savjetujemo vam da odaberete Bekunis, preparat ljekovite biljke Senna angustifolia, riznice medicinskih iskustava tijekom stoljetne uporabe. To je potpuno prirodan preparat, pouzdan i izvanredno učinkovit, koji radi u skladu s vašim tijelom, a ne protiv njega. Pored čišćenja tijela, Bekunis potiče izlučivanje toksina koji u tijelu izazivaju zamor i općenito loše utječu na zdravlje. Konzumiran navečer, Bekunis nježno potiče prirodne procese tijela i s jutrom donosi ugodno olakšanje.
Kada ne treba uzimati laksative:
Za svakodnevno pražnjenje crijeva - Nakon uporabe laksativa crijeva su privremeno "prazna" i treba im vremena da se ponovo napune. Zbog ovog razloga nije moguće osigurati (svako)dnevno pražnjenje crijeva pomoću laksativa. Štoviše, toliko dugo dok nemate simptome zatvora (nadutost, težina u trbuhu...), nema razloga za brigu čak i ako posjećujete toalet "samo" dva puta tjedno (u jednom od prethodnih izdanja govorili smo o tome što se podrazumijeva pod normalnom probavom!).
Kao metodu reguliranja tjelesne težine - Pražnjenje crijeva u stvarnosti znači olakšanje za oko jedan kilogram tjelesne mase, međutim, to vas neće učiniti vitkijima. Laksativi nemaju nikakvog utjecaja na skladišta masti u našem tijelu i ne mogu utjecati na smanjenje kalorijskog unosa.
Razlog tome je taj što većina laksativa počinje djelovati tek u debelom crijevu, do kada tijelo već resorbira najveći dio kalorija. Preventivno - Ne smijete ih uzimati ni kao preventivnu mjeru, npr. "unaprijed" prilikom putovanja ili promjene mjesta boravka. Uzimanje laksativa "unaprijed" neće dovesti u red rad vaših crijeva, nego će predstavljati još samo jedan u nizu pokušaja umjetnog uspostavljanja (svako)dnevnog pražnjenja crijeva.
Autor: Marina Gradinac, dr.med. / Objavljeno u mjesečniku «Vaše zdravlje» broj (10/03)
Uppt, prosinac 2012./m.v.