Zdravlje

SVJETSKI DAN ŠEĆERNE BOLESTI - DAN UN

  • Ispis

Od ove godine SVJETSKI DAN ŠEĆERNE BOLESTI, 14. studeni, prvi puta se slavi kao DAN UJEDINJENIH NARODA

 

SVJETSKI DAN ŠEĆERNE BOLESTI

 

 

Generalna skupština UN je 20.12.2006.g. prihvatila Rezoluciju Ujedinjeni protiv dijabetesa kojom je šećerna bolest opće prepoznata kao kronična bolest s teškim posljedicama i ogronim troškovima za čitavu zajednicu. 

 

Ovom Rezolucijom je Svjetski dan diabetesa proglašen Danom ujedinjenih naroda, koji se od ove godine počinje obilježavati od 14. studenog. Svečana proslava održat će se na isti datum u zgradi UN-a u New Yorku, gdje će biti i predstavnici naše zemlje. 

 

Rezolucija pruža jamstvo i podiže značaj svih aktivnosti usmjerenih ka osvješćivanju javnosti o pogubnosti šećerne bolesti diljem svijeta. 

 

Ovogodišnja kampanja (koja će trajati tijekom cijele 2008.g.) povodom Svjetskog dana šećerne bolesti  usmjerena je ka podizanju opće svjesnosti o postojanju i učinku šećerne bolesti u djece i mladih. 

 

Cilj je  naglasiti spoznaju o učestalosti tipa 1 i tipa 2 dijabetesa u djece i mladih, s naglaskom na značaj ranog otkrivanja i postavljanja dijagnoze. 

 

Najnoviji  statistički podaci: 

·         u svijetu je danas više od 240 milijuna osoba sa šećernom bolešću;

·         tijekom sljedećih 20-tak godina očekuje se porast oboljelih na više od 380 milijuna

·         dijabetes postaje globalna epidemija, sa svim teškim zdravstvenim posljedicama

·         učestalost tipa 1 dijabetesa kod djece i mladih je u porastu od 3% do 5% u djece predškolske dobi

·         godišnje diljem svijeta pojavljuje se 70.000 novooboljele djece s dijabetesom tipa 1 u dobi ispod 15 godina, odnosno 200 novooboljelih dnevno

·         od ukupno 440.000 djece s dijabetesom tipa 1 u svijetu, više od četvrtine žive u jugoistočnoj Aziji, a svako 5. dijete u Europi

·         u proteklih 20 godina u Japanu se udvostručila učestalost tipa 2 dijabetesa kod djece i mladih

·         u SAD-u među novooboljelom djecom tipa 2 dijabetesa pojavljuje se  od 8% - 45% ovisno o području 

 

U mnogim zemljama u razvoju djeca sa šećerno bolešću izložena su patnji zbog nedostatka inzulina i medicinskih pomagala. 

 

 

 

Pokrenut je Program „Život djetetu“ kao pomoć i skrb za oboljelu djecu u Tanzaniji, Ruandi, Kongu, Nigeriji, Azerbejdžanu, Nepalu, Indiji, Šri Lanki, Filipinima, Uzbekistanu i boliviji. Program je pokrenut od strane Međunarodne dijabetičke federacije u suradnji s Australijskom dijabetičkom udrugom i međunarodnom dobrotvornom organizacijom HOPE.

 

Cilj: pružanje financijske, stručne i svekolike pomoći za preko 1000 djece do kraja 2008.godine. 

 

 

HRVATSKA Usvojen „Nacionalni program zdravstvene zaštite osoba sa šećernom bolešću“, a njegova realiziacija očekuje se početkom 2008.g. 

 

U Hrvatskoj je, u okrivu nacionalnog programa, prije par mjeseci, pokrenuta kampanja „Život je bolji ispod 7»“ – podizanje svjesnosti o važnosti redovite kontrole visine šećera, s obzirom da u Hrvatskoj Hrvatska ima 300.000 oboljelih osoba od šećerne bolesti.

 

Održano je niz akcija predavanja, a jedan od predavača bio je i dr. Izet Aganović.

 

Provedena je anketa (rujan, listopad) kojom je obuhvaćeno 764 ispitanika većinom članova udruga HSDU-a. Rezultati ukazuju na još uvijek činjenicu da ima velik broj needuciranih dijabetičara, s lošom regulacijom šećerne bolesti i nedovoljnom skrbi. 

 

Financiranje NACIONALNOG PROGRAMA osigurat će Republika Hrvatska iz državnog proračuna, na način da „nositelji pojedinih aktivnosti njihovo izvršenje uvrste u godišnje planove proračunskih pozicija pojedinih tijela državne uprave“

 

 

 

UPPT, studeni, 2007. (pripremila Mirela Vidović) 

Podaci: T-portal/ studeni 2007.

web Zagrebačkog dijabetičkog društva

Časopis Zadi