Zdravlje

'Epidemija pretilosti' prijeti zemljama u razvoju

  • Ispis

Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) upozorava na pojavu problema 'epidemije pretilosti' u zemljama u razvoju zbog rasta standarda, izvještava internetski portal BBC-a.

U medicinskom časopisu Lancet objavljeno je istraživanje OECD-a u kojem piše kako se zemlje s niskim dohotkom nisu u stanju nositi s zdravstvenim konzekvencama pretilosti. Najčešće su to bolesti srca, rak i dijabetes čije liječenje, osim posljedica po zdravlje, samo još više opterećuje porezne obveznike.

U izvješću se naglašava kako u tim zemljama broj gojaznih ljudi neprestano raste te da je postotak pretilih u Brazilu i Južnoj Africi premašio onaj od pedeset posto u zemljama članicama OECD-a.U istraživanju Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj nadalje se navodi kako bi zemlje u razvoju trebale što prije početi rješavati problem 'epidemije pretilosti'.

U izvješću se predlažu rješenja kao što su: medijske kampanje promicanja zdravog načina života, porezi i subvencije za poboljšanje prehrane, čvršću državnu regulaciju u označavanju hrane i ograničavanje oglašavanja hrane.

Trošak provođenja ovih mjera bio bi velik, no OECD-a u tvrde kako će se ta strategija zemljama u razvoju isplatiti već za 15 godina.

http://www.nacional.hr/clanak/95380/epidemija-pretilosti-u-zemljama-u-razvojuhttp://www.thelancet.com/  

 

http://www.bbc.co.uk/news/health-11730091 

 Obesity 'epidemic' turns global

Obesity 'set' before age of two

Obesity surgery rates soar 

 

Epidemija pretilosti proširila se i na siromašne zemlje 

(drHorvat Business Newsletter 113)

Tamo pogađa gotovo sve bogate osobe, a siromašni u tim zemljama i dalje su pothranjeni, pokazuje najnovija studija Nasuprot tomu, prekomjerna težina više pogađa siromašne građane bogatih zemalja, kao što je slučaj u SAD-u.

"Mnogo je rasprava o tome kako se problemi pretilosti i prekomjerne težine sada šire na siromašne zemlje i zemlje u razvoju", rekao je S.V. Subramanian, profesor s Fakulteta za javno zdravstvo na Harvardu koji je vodio istraživanje.U istraživanju, objavljenom u časopisu "American Journal of Clinical Nutrition", Subramanian je s kolegama proučavao težinu više od pola milijuna žena u 54 zemlje u razvoju od 1994. do 2008.

Općenito su utvrdili da je otprilike četvrtina žena bila debela, s tim da je stopa pretilosti varirala od zemlje do zemlje - tri od četiri žene u Egiptu do samo šest posto u Etiopiji. 

Više na: http://metro-portal.hr/epidemija-pretilosti-prosirila-se-i-na-siromasne-zemlje/51611 

23.11.2010., http://metro-portal.hr/