Namirnice

Zob

  • Ispis

(Lat. Avena sativa, engl. oats)  

Davno prije nego što je doručak značio zdjelicu žitnih pahuljica, posutih šećerom i umjetnog okusa, naši stari rasli su na integralnim žitaricama poput Avene sative ili zob. Radi se o dobrom izvoru vitamina B, pa je, osim hranjive vrijednosti, zob jedan od najučinkovitijih načina za smanjivanje kolesterola u krvnom serumu.  

Zob je bogata sluzi, zvanom beta glukan. 50 do 100 g zobenih vlakana dnevno u prehrani siromašnoj masnoćama može smanjiti kolesterol za 5 do 10 posto. To znači da redovito konzumiranje hrane bogate zobenim vlaknima može spriječiti pojavu srčanih bolesti.

Zrno zobi je među žitaricama najbolji izvor kalcija, koji zajedno s drugim mineralima (P, Fe, K, Mg, Zn) doprinosi zdravlju zubiju i kostiju.

Osim toga, to je žitarica koja sadrži najviše masnih kiselina (oleinsku i linolensku) koje su raspoređene u izvrsnom omjeru. Bogata je i vlaknima koja utječu na smanjenje kolesterola u krvi i poboljšanje probave.

Sastav ugljikohidrata unutar zobi je takav (škrob i vlakna), da se oni sporo probavljaju i sporo ulaze u krv, čime se osigurava stalan izvor energije, bez naglih promjena šećera u krvi i hipoglikemičnih stanja, kao što je to slučaj kod rafinirane hrane.

Zbog svega toga zob, u kombinaciji s voćem i orašastim plodovima predstavlja idealan doručak, naročito ako se uzima u obliku zobenih pahuljica. U zobenim pahuljicama je energija koncentrirana u manjem obujmu jer zrna u takvom obliku sadržavaju minimalne količine tekućine, što je veoma prikladno za prehranu djece, koja imaju malen obujam želuca.

Zob je jedina žitarica koja ima više bjelančevina,  a manje ugljikohidrata u odnosu na ostale žitarice. Bogat je izvor aminokiselina, vitamina i minerala među kojima naročito:  

    vitamina A (betakarotena),  vitamina B (B1,B5,B6), važnih za pravilan rad živčanog sustava, te vitamine E i K

    sadrži minerale Ca, Mg, P (osnovni elementi koštanog tkiva), te Fe, Zn, Cu, Mn, važne za metabolizam stanice i stvaranje crvenih krvnih zrnaca

    povoljno djeluje na rad srčano-krvožilnog sustava, snižava ukupni kolesterol i prevenira ovapnjenje žila

    regulira motilitet i pražnjenje crijeva te ubrzava detoksikaciju organizma

    jača imunološki sustav (ubrzava stvaranje T limfocita) 

    pomaže kod upala urinarnog sustava (bubrega, mjehura i mokraćnih kanala)    sadrži i rijetki vitamin H (biotin), koji povoljno djeluje na kosu, kožu i nokte

    zbog niske energetske vrijednosti savjetuje se i u reguliranju tjelesne težine

    Čaj se pije svakodnevno, u neograničenim količinama, a mogu ga uzimati i djeca.** 

 

Čaj od zobi

4 velike žlice neljuštene zobi staviti kuhati u 1,5 litara vode.

Kuhati 20 minuta. Ostaviti zob da se slegne, procijediti i piti čaj tijekom dana.

Može se dodati malo limuna.

Ipak, budite razumni. Nije dobro odjednom navaliti na zob, puno je bolje postupno svaki dan povećavati količinu zobenih posija dajući organizmu vremena da se prilagodi promjeni u prehrani.   

Zanimljivosti 

ZOBENA KAŠA

Teorija: Složeni ugljikohidrati i vlakna koje nalazimo u zobi održavaju nisku razinu inzulina u krvi nakon obroka. Iznenadni porast i opadanje razine inzulina u krvi daje tijelu upute za spremanje masti, zbog čega usporava metabolizam, tj. troši manje kalorija. Obrok s dodatkom zobi dulje se zadržava u želucu i izaziva sporije lučenje inzulina nego, primjerice, kriška bijelog kruha ili slatke žitarice za doručak. 

Zaključak: Zobene pahuljice idealan su izbor za doručak.", savjetuje dr. Anne Nugent iz Britanske nutricionističke zaklade.

"Zob sadrži topiva vlakna koja snižavaju razinu kolesterola u krvi i daju osjećaj sitosti." Dakle, ako i niste voljeli zobenu kašu kada ste bili mali, potrudite se i zavolite je sada! 

Ekstrakt zobi je prirodno sredstvo za opuštanje i tada je najbolje uzimati 10 do 20 kapi ekstrakta 3 puta na dan. Koristi se i kod loše probave i protiv napuhnutosti i pokvarenog želuca. 

Nijedan dio biljke ne treba baciti: slama se može koristiti u sjedećim kupkama za smirivanje hemeroida i osvježavanje bolnih i umornih stopala.

 

Uppt, kolovoz 2011./arhiva Udruge

 

 

 

Zobene pahuljice sa sojinim mlijekom;