MRKVA
Latinski je naziv Daucus carota, a engleski Carrots.
U srednjem vijeku bila je ljubičaste boje, dok se narančasta mrkva pojavljuje u 17. i 18. st. u Holandiji.
Ovo korjenasto povrće bogato je vitaminima A, B3, C i E, a od minerala kalcijem i željezom. Zbog svoje niske kalorične vrijednosti često se koristi za redukcijske dijete. Nenametljiva i otporna mrkva je namirnica čije prisustvo nam je “obično”.
Radi se o zlata vrijednom plodu koji ima prihvatljivu cijenu. Sezonsko voće i povrće nas podsjeća na vrijeme koje neumoljivo teče dok nas vjerna mrkva svakodnevno održava u dobrom zdravlju.Sadržaj: mala energetska vrijednost (100 g = 45 kcal, sadrži karoten iz kojeg nastaje A vitamin.
Iz istog razloga držimo je važnom za očuvanje kože. Stoga je pravo vrijeme za pojačano konzumiranje mrkve želite li svoju kožu pripremiti za jako proljetno i vrlo opasno ljetno sunce. Stoga je preporučujemo osobama na dijetalnom režimu prehrane.
Djelovanje:Kuhana mrkva se u narodnoj medicini preporučuje osobama sa želučanim tegobama, pospješuje probavu, a dokazano pomaže pri sniženju razine kolesterola (bogata je pektinskim vlaknima).
Poznata je kao čuvarica vida jer obiluje karotenom Odat ćemo vam tajnu: sok od mrkve smiruje “noćnu glad”. Sok od mrkve je dobar za rekovalescente, starije osobe, djecu u razvoju, trudnice.
Najnovije studije su potvrdile da fitokemikalije iz mrkve štite od raka.Posebno važno bza žene je konzumiranje barem jedne kuhane mrkve dnevno radi održavanja elasticiteta krvnih žila, posebici prevencije moždanog udara. Od mrkve pripravljamo sokove, variva, juhe, salate.
Manje poznato je da mrkvu koristimo u pripremanju slastica (torta od mrkve). Izvrsno se slaže (kuhana I sirova) sa svim vrstama povrća. Mrkva nas prati više od 2000 godine i dajmo joj dovoljno prostora u našim jelovnicima.
Samo jedna čaša na dan opskrbit će vas tako važnim vitaminima, mineralima i enzimima koji podižu razinu energije, čiste organizam od otrova, pomažu prilikom mršavljenja.Kada ih kupujemo u dućanu treba birati one koje nisu previše mekane, a listovima moraju imati lijepu zelenu boju, jer to znači da je svježa. U hladnjaku mogu izdržati do tjedan dana.
Sušena mrkva
Specijalitet ličke kuhinje
Sastojci: mrkva
Opis:
Mrkva se očisti, razreže na male tanke rezance i suši na suncu ili u pećnici na temperaturi od 45 C. Osušena mrkva spremi se u platnene vrećice i čuva na zračnom mjestu.
Vidi :RECEPTI/desert/fritule od mrkve
izvor: www.gastronaut.hr/kolovoz/2007/ Uređuje Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., prof.
www.gastronaut/recept/8.8.07.
Mrkva je čuvar zdravlja i ljepote
Vjerna i uporna mrkva nas dočekuje na tržnicama cijele godine. Brojno se povrće pojavljuje tijekom godine i u svojoj sezoni zadobije našu veliku pozornost (vrijeme boba, vrijeme gljiva…), dok “obična” mrkva ima ustaljeno mjesto koje joj nitko ne može oduzeti.Rabimo je najčešće kao dodatak brojnim jelima i varivima. Promatrajući njene nutritivne karakteristike, možemo s pravom reći da znatno doprinosi boljoj kvaliteti jela.
U 100 g mrkve imamao energetsku vrijednost od 35 kcal. Namirnica je koja sadrži velike količine karotena (oko 6.000 mikrograma), što i jest osnovni razlog što se izborila za mjesto među 10 najučinkovitijih namirnca koje štite od raka (TOP 10 CANCER-FIGHTING FOODS). Na istoj listi su uz mrkvu: brokula, rajčica, ljuta paprika, češnjak, špinat, naranča, soja, zeleni čaj i j a b u k e! U mrkvi su još prisutni svi vitamini B skupine, C vitamin , D…Od minerala nalazimo 230 mg K, 40 mg Ca, 30 mg P nešto Fe, Zn, Cu, brojne oligoelemente, pektin te eterična ulja.
Za što je sve mrkva dobra? Korisna je namirnica osobama s poteškoćama u radu žuči i jetre. Štiti sluznicu crijeva i regulira probavu. Smanjuje višak kiselina u želucu. Smatra se da smanjuje razinu kolesterola u krvi, čuva vid i kožu. Čuva organizam od viška slobodnih radikala. U kulinarstvo najčešće rabimo korijen mrkve, a brojni recepti predviđaju i upotrebu lisnatog dijela ploda. Mrkva se kuha, pirja, peče, dodaje sirova u brojne salate.
Od mrkve se prave kolači i slastice, sokovi, marmelade, vina i džemovi. Možemo je zamrznuti i pripremit kiseliš. Vrlo je trajna namirnica i popularnih cijena. Slaže se s drugim povrćem, dopunjava mesna jela, a kada dobijete “napad gladi” – slobodno grickajte mrkvu!