Namirnice

JABUKE

  • Ispis

JABUKE 

Jabuka je plod voćke koju latinski nazivamo MALUS SILVESTRIS

"Vidje žena da je stablo dobro za jelo, za oči zamamljivo, a za mudrost poželjno: ubere ploda njegova i pojede. Dade i svom mužu, koji bijaše s njom, pa je i on jeo."

Ove rečenice zapisane u Bibliji opisuju Prvi čovjekov grijeh. Iako se nigdje ne spominje naziv stabla i ploda kojeg je Eva ponudila Adamu, kroz stoljeća zadržala se misao među ljudima da je "sporna" voćka bila jabuka. Drvo jabuke izvorno potječe iz istočne Europe i jugozapadne Azije, a proširilo se diljem svijeta. Kroz stoljeća, razvijeni su brojni hibridi i kulture te nam je danas na tržištu dostupno čak 7 000 vrsta.

Pradomovina jabuke je Europa i jugozapadna Azija. Uzgaja se duže nego što o tome postoje zapisi. Danas se jabuka široko uzgaja i postoje nebrojene različite vrste jabuka. Smatra se jednom od najvažnijih poljoprivrednih kultura.

Jabuka je osvježavajuće voće samo sebi svojstvene arome i okusa, kojeg najbolje definiramo kao slatko-kiseli okus. Najčešće se jede sirova, ali se i peče, kuha, suši, prerađuje u sokove, marmelade, džemove, želee, a poznat je i vrlo cijenjeni jabučni ocat. Neke vrste (sorte): "ajdared", "zlatni delišes", "jonagold", "melroz", "greni smit", "gloster", "mucu" crveni delišes". 

Pektin koji se nalazi u jabuci otklanja osjećaj gladi Zahvaljujući sadržaju pektina – u kori ga ima  od oko 1.2 grama (netopivog vlakna koji bubri u doticaju sa vodom) u našem želucu jabuka uspijeva postići dodatni osjećaj punoće i sitosti. Time jabuka postaje namirnica izbora prilikom provođenja redukcijskih dijeta, jer služi upravo otklanjanju osjećaja gladi.

Jabuka osim toga sadrži dijelom i monosaharid fruktozu, šećer koji može izazvati zadovoljenje želje za slatkim, a da ne dolazi do velikih promjena u koncentraciji glukoze u krvi. 

Nadalje ovo je voće djelotvorno u zaluživanju mokraće (stanje koje je potrebno održavati kod šećerne bolesti, acidoze, bolesti srca, bolesti jetra i bubrega praćenih acidozom, kod kroničnih proljeva, komplikacija u trudnoći i dugotrajnog gladovanja). Svakako bi ovo voće trebalo preporučiti onim osobama koje obožavaju meso i svakodnevno konzumiraju veće količine mesa, jer se njihov organizam dodatno mora "boriti" protiv suvišnog zakiseljavanja.

Oguljena - neoguljena 

Budući da postoje i osobe koje zbog određenog razloga ne mogu jesti cijelu jabuku zajedno s korom, u tablici su detaljno navedene nutritivne komponente sadržane u 100 grama neoguljene i oguljene jabuke. Zapravo su razlike vrlo male i ne postoji razlog da ovo "prastaro" voće, u jednom ili drugom obliku ne stigne na naše stolove.

Vidi: RECEPTI/deserti/sušene jabuke

Vidi: JABUČNI OCAT

Preuzeto: T-portal/zdravlje/dr.D.Verbanec