Autor: Branimir Dolibašić, nutricionist
Trenutak istine
Opasnost dijete za ljudsko zdravlje počinje s prvim danom svake dijete koja ne podmiruje naše osnovne životne potrebe – vodu, vitamine, minerale, proteine, esencijalne masnoće.
Vitamine i sve druge pobrojane hranjive tvari naš organizam treba svaki dan, i on počinje trpjeti isti trenutak kada te potrebe ne podmirimo. To se obično dešava kada ljudi s problemom težine idu na smanjeni unos hrane i počnu pretjerivati, često ohrabreni gubitkom prvog kilograma dva.
Misleći da je dijeta tim bolja što si više uskrate, čine sebi medvjeđu uslugu. Ne treba čekati dehidraciju, učestalu hipoglikemiju (pad šećera u krvi), sistemski umor i pad opće energije da bi se shvatilo da ne činimo nešto dobro za svoje zdravlje.
Potražite savjet nutricioniste, farmaceuta ili liječnika i nikada nemojte ići na drastične dijete na vlastitu ruku, koliko god nečije svjedočanstvo zvučalo primamljivo, u stilu 's venera/mars dijetom izgubila sam 5 kila u 5 dana...' „Ozbiljnije posljedice drastičnih dijeta mogu biti zatajenje bubrega, pad krvnoga tlaka, glavobolje, mučnine, proljev ili neredovita poremećena stolica, koje nerijetko završe u bolnici", upozorava nutricionist Branimir Dolibašić, voditelja Savjetovališta za prehranu centra Medikor.
Stoga se postavlja pitanje jesmo li kao narod postali ovisni o dijetama i mršavljenju. Evo što kaže naš sugovornik:
"Treba jesti koliko se potroši kalorija, spavati i čuvati se stresa. Zvuči jednostavno, ali u današnjem svijetu čini se da nema kompliciranije stvari za ostvarenje. Gdje danas pronaći 2 kg voća i povrća za svaki dan? Gdje pronaći svježu i kvalitetnu ribu? Pogledajte malo etikete sušenog voća i porijeklo proizvoda nam govori ne samo o fenomenu globalizacije, već i zapuštene svijesti o proizvodnji voća i povrća u vlastitoj zemlji. Zakon tržišta kaže, gdje nema potražnje, nema ni ponude. Ako zdrave proizvode ne tražimo od ponuđača, nikada ih niti nećemo imati na policama naših trgovina". I za kraj - evo što naš poznati stručnjak savjetujete svojim korisnicima kad izjave da žele skinuti kilograme brzo i na jednostavan način.
"Prvo ih savjetujem da odrede vremenski cilj u kojem će biti posvećeni novom načinu života. Potom krenemo u njihovu prošlost, u potragu za uzrocima problema težine. Kada ih pronađemo i odredimo, što nije nimalo teško, došli smo do onoga „što treba učiniti“.
Ostaje dogovoriti se kako – brzo odnosno naglo odjednom unijeti promjenu, ili se prilagođavati. Kada me čuju da mjesečno nije realno očekivati gubitak više od 0,5 kg do najviše 1,5 kg masnog tkiva, obično dođemo do 'trenutka istine'.
Brzog rješenja nema, suvišno masno tkivo treba potrošiti, za što treba dosta truda i znoja. Način na koji će to osoba prihvatiti se razlikuje, ali je put do zdrave i vitke linije uvijek isti. Jesti umjereno manje i sve one namirnice koje donose ono što nam je potrebno – voće, povrće, ribu, orahe, a na drugoj strani vježbati više ustrajno i bez odustajanja.
Za vježbanje često nije potrebna skupa oprema ili članarina. Dobre cipele ili tenisicu su dovoljna investicija da bi se moglo hodati ili penjati, što je više nego dovoljna aktivnost da bi se trošile kalorije. Istina je i to da je prosječnoj osobi puno lakše nakupiti višak kilograma nego se riješiti viška kilograma.
Brzina nije važna, važan je osjećaj zdravlja i zadovoljstvo svojim načinom života. Dobro se hraniti, ispucati nakupljeni stres u rekreaciji, dobro se naspavati, to su vrijedni pozitivni bodovi koje trebamo skupljati, umjesto negativnih bodova odricanja hrane i brojenja kalorija", zaključuje Branimir Dolibašić.
Objavljeno: http://jesen.net.hr/zdravlje/page/2009/10/30/0570006.html
Uppt, preuzeto, ožujak 2010.