UDRUGA ZA PREVENCIJU PREKOMJERNE TEŽINE
ASSOCIATION FOR OVERWEIGHT PREVENTION
Osnovana je u listopadu 2002. godine.
Naša je želja potaknuti svaku osobu na preuzimanje odgovornosti za vlastito zdravlje, jer se samo znanjem o ispravnom načinu življenja, pravilnom prehranom i fizičkom aktivnošću, može raditi na osobnoj prevenciji.
Aktivnosti
OSVRT UDRUGE NA OTVARANJE PRVOG CENTARA ZA DEBLJINU U HRVATSKOJ
- Detalji
- Kategorija: Zdravstvena kultura
- Objavljeno Utorak, 09 Prosinac 2008 09:06
- Hitovi: 8368
7. prosinca 2008.g.
Debljina je najčešće posljedica prekomjernog unosa hrane (kalorija) tj. jedemo više nego što nam je potrebno, a krećemo se minimalno, tj. jednostavno živimo da bismo jeli...Otvaranje Centra za debljinu, u KBC-u Zagreb, prve takove institucije u Hrvatskoj, nužnost je i velika potreba, s obzirom da je debljina postala javnozdravstveni problem u svim kategorijama našeg društva.
OSVRT UDRUGE NA OTVARANJE PRVOG CENTARA ZA DEBLJINU U HRVATSKOJ
Da li smo „debela nacija“?
Jesmo.
Trenutačno, svi podaci koji se pojavljuju unazad godinu dana, a koje je izradio Hrvatski zavod za javno zdravstvo, pokazuju da 63% muškaraca i 54% žena ima prekomjernu težinu, a pretilo je podjednako cca 20% muškaraca i žena. Još više zabrinjava podatak konstantnom porastu prekomjerne težine kod djece tj. danas je u Hrvatskoj već cca 12% djece (osnovnoškolci) s prekomjernom težinom, a procjenjuje se da je od toga cca 5% pretilo,što i ne iznenađuje s obzirom da se tjelesnom aktivnošću bavi samo 31% djece u dobi od 11-15 godina, što opada porastom dobi, a rezultati su statistički podaci o prekomjerno teškim odraslim osobama!
Što se tiče na globalnom planu, Hrvatska spada u kategoriju s predznakom „debela nacija“ tako da smo se ovdje "izjednačili sa Europom". U Europi smo ukupno na 5. mjestu. Ispred nas su Malta, Grčka, Turska i Engleska. Po prekomjernoj težini prema spolu Hrvatice su na 3. a Hrvati na 4. mjestu. U cijelom svijetu , između obrađenih 194 zemlje svijeta mi smo na 71. mjestu!!
Iz podataka koji govore o konstantnom povećanju tjelesne težine građana Hrvatske (osobito od 1. kongresa o debljinu u Rapcu 2002.godine) daje se naslutiti da sve dosadašnje aktivnosti u smislu povećanja kvalitete života i smanjenju trenda povećanja broja prekomjerno teških odnosno pretilih osoba, ne daju pozitivne učinke, ili samo skromne učinke, koji se u općim postocima niti ne vide.
Prekomjerna težina: prehrana ili neaktivnost!?
Debljina je najčešće posljedica prekomjernog unosa hrane (kalorija) tj. jedemo više nego što nam je potrebno, a krećemo se minimalno, tj. jednostavno živimo da bismo jeli. Sjedalački način života (sjedenje na poslu, sjedenje pred računalom, sjedenje pred televizorom, sjedenje u automobilu) i nedovoljna fizička aktivnost jedan su od najvećih utjecaja na sveopću pojavu debljine. Npr. prema statističkim podacima fizički neaktivno je kod 83% muškaraca i 95% žena, što je u konačnici i rezultat prekomjerne težine građana Hrvatske!
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) prije dvije godine iznijela je podatak, da je što se pretilosti tiče u cijelom svijetu (cca 1 milijarda i 700 milijuna ljudi) , fizička neaktivnost razlog je u 65-85% slučajeva!Radi toga, danas se traže već druga i nova rješenja i načini te pristupi liječenju debljine i pretilosti, kako kod nas tako i u cijelom svijetu, posebno kroz financiranje i donošenje općeprihvatljivim programa i akcija na razini cijele države tj. uključivanje svih državnih i stručnih institucija, te poslovnog i civilnog sektora.
PRVI CENTAR ZA DEBLJINU U HRVATSKOJ
Otvaranje Centra za debljinu, u KBC-u Zagreb, prve takove institucije u Hrvatskoj, nužnost je i velika potreba, s obzirom da je debljina postala javnozdravstveni problem u svim kategorijama našeg društva. U Centru, koji je službeno s radom počeo 1. prosinca, obavljat će se dijagnostičke pretrage i liječenje, a u timu će sudjelovati različiti stručnjaci od endokrinologa do radiologa, nutricionista i psihijatara, svi koji debljinu promatraju kao multidisciplinarnu zdravstvenu kategoriju.
Otvarajući Centar, dr. Željko Rainer, ravnatelj bolnice, naglasio je: „Kod nas vlada percepcija da je debljina samo estetski problem, ali to je zapravo ozbiljan zdravstveni problem. Debljina je među ključnim uzrocima šećerne bolesti, kardiovaskularnih bolesti, masnoća u krvi i cijelog niza drugih bolesti zbog kojih je potrebna specijalizirana ustanova koja će se njome baviti“.Pacijenti će uz stručni nadzor dobiti i osobni plan prehrane i tjelovježbe sukladno životnoj dobi, kondiciji i zdravstvenom stanju, a ako liječnik smatra potrebnim, terapija će uključiti i lijekove (Xenical i Reductil), ali i kirurške zahvate.
U Centru za debljinu, s obzirom na složenost liječenja te bolesti, u užem timu liječnika koji će svakodnevno raditi s debelim osobama bit će endokrinolozi dr. Jozo Jelčić i dr. Maja Baretić, a surađivat će i s pedijatrijskom ambulantom za debljinu zbog sve većeg broja djece koja imaju prekomjernu težinu. Također ostvarenje i otvaranje takovog Centra, pored ravnatelja KBC-a, inicirali su stručnjaci kao Boris Vucelić, Kristina Potočki i pročelnik Mirko Koršić. .
Udruga za prevenciju prekomjerne težine, svojim je sudjelovanjem u prihvaćanju i realizaciji projekata i akcija kroz koje će se sugrađanima sugerirati o usvajanju svih pozitivnih modela kvalitetnog življenja (prehrambena, tjelesna i zdravstvena kultura), uz primjerenu edukaciju prvenstveno u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, pokazivala je i ukazivala na nužnost otvaranja takvog Centra.
Prema dosadašnjem iskustvu i evaluacijom održanih akcija, Udruga je uočila da je široka populacija zainteresirana za dodatne oblike informacija kojima bi se svratila pozornost na izuzetnu važnost prevencije kao najjeftinije i najučinkovitije metode za stjecanje i očuvanje zdravlja, poglavito njihovim uključivanjem u javne zdravstveno-edukativne akcije, te izravnim uključivanjem liječnika svih profila i povremenim osnovnim dijagnostičkim pregledima na terenu (vaganje sa izračunom BMI-a, kontrola tlaka, šećera i masnoća u krvi).
Već 2006. godine Udruga je pokrenula projekte koji su sada dio Akcijskog plana, a odnose se na: promicanje zdravlja i primarnu prevenciju prekomjerne tjelesne težine za stanovništvo svih dobnih skupina u cilju usvajanja znanja i vještina potrebnih za očuvanje zdravlja i kvalitetu života. Također Udruga smatra da se statistički podaci koje mi obrađujemo mogu smatrati relevantnim i u službi službene statistike, jer obuhvaćaju velik broj uzoraka, te je time doprinos Udruge u senzibiliziranju javnosti i pokretanju drugih inicijativa vezanih uz prevenciju prekomjerne težine itekako važan (u dvije godine statistički smo kroz javnozdravstvene akcije obradili cca 15-tak tisuća sugrađana).
Opasnost od suvišnih kilograma
O zdravstvenim rizicima prekomjerne težine čujemo svaki dan i lista se iz dana u dan proširuje sve novim bolestima i posljedicama. Važno je napomenuti da je svako povećanje vrijednosti BMI-a od 27 na dalje indikator i alarm da se treba odmah djelovati, a također i povećanje opsega struka kod žena i muškaraca (žene više od 80 cm a muškarci iznad 94) ukazuje na hitne promjene u prehrambenim navikama.
Opasnost od uzročno posljedičnih bolesti radi pretilosti povećava se s godinama života, i teško narušava njegovu kvalitetu. Primjerice, nakon 20. tjelesna težina raste za tri do četiri kilograma svakih 10-ak godina, što je djelomično uzrokovano usporavanjem metabolizma od oko 1% godišnje. No, danak je to i lošim životnim navikama što podrazumijeva višak hrane, previše slatkiša i slatkih pića te nekretanje ili bolje rečeno nedostatak bilo kakve tjelesne aktivnosti. Zadnji statistički podaci, obrađeni kroz akcije Savjetovališta za debljinu govore o tome da se trend povećanja tjelesne težine ne smanjuje već su podaci koje smo mi dobili u skladu sa službenim statistikama.
Naime, na uzorku od cca 500-stotinjak osoba izračunali smo da povećanu tjelesnu težinu ima cca 40% žena i 50% muškaraca, 1. stupanj pretilosti je kod 18% žena i 16% muškaraca, a 2. stupanj pretilosti tj. znatno ugroženo zdravlje bilo je kod 12% žena i 8% muškaraca!
Međutim, sva nastojanja prvenstveno gleda promjena prehrambenih navika i briga o vlastitom zdravlju kao imperativu pojedinca i cijelog društva, nisu nimalo lak i jednostavan zadatak.Stoga Udruga pozdravlja i daje punu podršku otvaranju Centra za debljinu, jer smatramo da je to veliki korak hvatanja „u koštac“ sa globalnim problemom, a u cilju poboljšanja kvalitete osobnog života svih naših sugrađana.U tom smislu Udruga i dalje prati nove pozitivne trendove, preporuke, standarde i naputke što se tiču prehrane i cjelokupnog zdravlja, te u tom smislu organizira akcije i priprema projekte za javnost i njihovu dodatnu edukaciju, te suradnjom Udruge sa državnim i stručnim institucijama i dalje aktivno radi na uključivanjem cijele zajednice u suzbijanju pretilosti kao javnozdravstvenog problema i pokušaju zadržavanja trenda njenog porasta.
Udruga za prevenciju prekomjerne težine
Osvrt pripremile:
Sonja Njunjić, predsjednica Udruge i Mirela Vidović, web urednica portala Udruge
7. prosinca 2008.g.